Kurban Bayramı'nda Kısıtlama Olacak mı? Bilim Kurulu Açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, katıldığı canlı yayında coronavirüse dair önemli açıklamalar yaptı. Kara, "Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?" sorusuna cevap verdi.

Kurban Bayramı'nda Kısıtlama Olacak mı? Bilim Kurulu Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı'nda Türkiye genelinde olmasa da il il kısıtlama olabileceğini ifade etmişti.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Kara da bayram yasağıyla ilgili önemli detayları paylaştı. Öte yandan okullarda uygulanabilecek önlemleri yayınladı.

İşte Ateş Kara'nın açıklamaları;

Normal kısa süreli konuşmalarımızda 1 metrelik mesafe koymamız ideal, ama karşılıklı uzun süre konuştuğumuz durumlarda 1,5 metreye çıkartacaksak çok daha ideal.

BAYRAMDA SOKAK KISITLAMASI VAR MI?

Bayramımız için biraz zamanımız var. Çok irmik bir süreç içerisindeyiz. Rakamların değişimiyle beraber o ilden olası nüfus hareketliliğine. Yani ilden nüfus çıkışı mı olur yoksa girişi mi olur? Hepsini değerlendirmemiz lazım. Bazı illerimizde rakamın çok düşük olduğunu biliyoruz. Daha değerlendirmek için biraz erken. Önümüzdeki hafta illerdeki rakamların ortaya çıkması daha değerlendirici olacak.

Bugün baktığımız zaman İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, biraz Bursa, Gaziantep'te rakamlarımızın yüksek olduğunu biliyoruz. Ama böyle devam eder, ya da vaka azalır... Bir şey söylemek için gerçekten erken. 22-23'den sonra daha netleşmiş olur. 1 hafta öncesinden yani.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR