Balıkesir ile Çanakkale'nin Bozcaada ve Gökçeada ilçelerindeki turizmciler, bir yılda yaklaşık olarak 3 milyon geceleme ile iç turizmin lideri konumundalar. Turizmciler Kurban Bayramının 30 Ağustos ile birleşmesinden dolayı, pazartesi ve salı günleri içinde tatil ilan edilerek toplamda 10 günlük bir bayram tatili bekliyorlar.

Tüm ülke genelinde merakla beklenilen sorunun cevabına henüz kesin olarak bir cevap verilmedi. Ancak tatilin 10 gün kadar uzaması tüm bölgelerdeki turizm faaliyetlerinin armasını ve tatil turizminin canlanmasını sağlayacak.

10 GÜNLÜK BAYRAM TATİLİ BEKLİYORUZ

Edremit Turizm işletmecileri Derneği (EKTİD) Başkanı Yahya Yavuz, yaptığı konuşmada 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesine denk gelen pazartesi ve salı günlerinin Kurban Bayramı tatili ile birleştirilmesinden dolayı normalde 6 gün olan tatilin 10 gün olacağı söylentilerini çıkardı.

Yavuz, bu sene turizmcilerin tatilden beklentilerinin çok fazla olduğunu ancak bu beklentilere cevap gelmediğini söyledi. Ramazan ayında yaşanan turizm faliyetlerindeki azalmanın bu şekilde dengeleneceğini belirten Yavuz, tatilcilerin çok önceden tatil planları yaparak otellerde rezervasyon yaptırdığını belirten Yavuz, tüm vatandaşlar tarafından merakla beklenen tatilin 10 gün olmasını istediklerini söyledi.