Kurban Bayramı'na kısa bir zaman kala milyonlarca vatandaş kurban fiyatlarını araştırmaya başladı. Fiyatların ucuzlamasını bekleyen kişiler aceleci davranmak yerine son haftaya kadar beklemeyi tercih ediyor. ''Kurban fiyatları ne kadar'' ise yanıtı en çok merak edilen sorulardan birisi. 2017 Büyükbaş, küçükbaş, dana, koç,koyun, keçi fiyatları bu sene ne kadar? İşte 2017 Kurbanlık fiyatları.

KURBAN FİYATLARI NE KADAR?

TÜKETBİR Başkanı Tunç, yurt dışından karkas et ve canlı hayvan ithalatında gümrük vergilerinin indirilmesine dair kararnamenin üreticide paniğe yol açtığına dikkat çekerek, bu konunun canlı hayvan karkas kesim kilogram fiyatlarını 2 lira düşürerek ortalama 26 liraya getirdiğini belirtti. Tunç, bahsi geçen düşüşün kurbanlık fiyatlarına da yansıdığının altını çizerek, "Büyükbaş kurbanlık hayvanların kilogram fiyatı şu an yeri ve et randımanına göre 18-20 lira arasında değişiyor." diye konuştu.

Hayvanların kurban pazarlarına naklinin başladığına işaret eden Tunç, "Bununla alakalı kurban kesecek vatandaşlarımızın panik yapmasına gerek yok. Türkiye'de kurbanlık hayvan varlığında sorun yok, yeterinden fazla kurbanlık mevcut. Üretici elindeki hayvanını 'tutayım piyasaya sürmeyeyim' mantığında değil. Çünkü bu hayvanları Kurban Bayramı için özel besliyorlar. Bu hayvanları Kurban Bayramı'nda satmazsa o zamanki rakamın 2 bin lira aşağısına kestirmek zorunda kalacak." ifadesini kullandı.

ÖĞLEN TARTTIRIN

Kurban Bayramı öncesinde fırsatçılık yapılarak taşıma maliyetlerinin artırıldığını belirten Tunç, bunun da üreticilerin maliyetlerini yükselttiğini söyledi.

Bazı satıcıların hayvanların ağırlıklarını fazla göstermek için gece yem vermediklerini, bunun yerine sabah su içirdiklerini öne süren Tunç, kurbanlık hayvan alacakların bu hileden kaçınması için hayvanı öğlen tarttırmalarını önerdi.

ACELE ETMEYİN

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Derneği Başkanı Ahmet Yücesanise İstanbul'a bir zaman sonra kurbanlıkların getirilmeye başlanacağını vurgu yaparak, kurban kesecek vatandaşları acele etmemeleri konusunda uyardı.