Endonezya'nın başkenti Jakarta'da, binlerce Müslüman Kur'an'a hakaret ettiği için Çin asıllı Hristiyan valinin tutuklanması için protesto yürüyüşü gerçekleştirildi.

KUR'AN'A HAKARET ETMİŞTİ

Cuma namazıdan sonra Jakartalı Müslümanlar İstiklal Camii'nden, sıkı güvenlik tedbirleri ile korunan yakındaki başkanlık sarayına doğru protesto yürüyüşü gerçekleştirildi.

Protestolara maruz kalan Çin asıllı vali Basuki "Ahok" Tjahaja Purnama geçen eylülayında Kur'an'a haraket etmekle suçlanmıştı. Halen mahkemesi sürüyor.

15 BİN İNSAN SOKAĞA ÇIKTI

Müslüman liderler tarafından protesto yürüyüşüne davet edilen halk cuma namazının ardından sokaklara döküldü. Vali Tjahaja Purnama geçen kasım, aralık ve şubat ayı boyunca protesto edilmişti. Jakarta polisi kalabalığın 15 bin civarında olduğunu söyledi.

Müslüman Halk Formu Lideri Muhammed El Hastas ve başka bir çok aktivist Müslüman halkı kışkırttıkları için vatan hainliği suçlamasıyla daha önce polisler tarafından tutuklanmıştı.

"BU BÜYÜK BİR SUÇTUR"

Protestocuların tutuklamaların kendilerini yıldırmayacağını, İslamiyet'in haysiyeti için savaşacaklarını, ülkede kafir bir yöneticiye yer olmadığını söylediler.

Dini değerlere hakaret Endonezya'da büyük bir suç olup beş yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

Çin asıllı vali Ahok'un, gelecek hafta muhafazakar Müslüman din adamları tarafından desteklenen eski bir bakana karşı Jakarta valiliği için seçim yarışına katılacağı bildirildi.

Kaynak: Haber 7