New York'ta tutuklu olan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, kendisine ilişkin suçlamaları kabul etmedi. Bugün ifade vermeye başlayan Atilla, Savunma avukatlarından Cathy Fleming'in sorularını yanıtladı. Atilla, JFK Havaalanı'nda gözaltına alınıp ilk sorgulanması esnasında FBI ajanları tarafından kendisine sunulan şikayet dilekçesinde bulunan ses kaydı dökümünün kendisine değil, Hakan Aydoğan'a ait olduğunu ifade etti.

Duruşmanın öğleden önceki kısmında savunma avukatlarının tanığı, Türk Hava Yolları elemanı Semra İbrahimi Hamza da bilirkişi olarak dinlendi. Hamza’ya, savunma avukatlarından Cathy Fleming mahkemede daha önce dinletilen bir ses kaydına yönelik işadamı Rıza Sarraf’ın ifadelerinde geçen Halk Bankası Eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın Atilla’yı yanında aradığı ve talimat verdiğine yönelik açıklamalarında yer alan 10 Nisan 2013 tarihine ilişkin sorular soruldu.

Avukat Fleming'in tarafından o tarihe yönelik uçuş bilgilerinin bulunduğu belgeler gösterilen Hamza, Atilla’nın söz konusu tarih ve saatte eşi ve oğluyla beraber İstanbul - Barcelona uçağında olduğunu ifade etti. Atilla’nın iddia edilen tarihte, Türkiye saatiyle 14:04’te İstanbul’dan havalandığını, 17:48’te (TSİ) ise Barcelona'ya iniş yaptığını ifade eden Hamza, uçuşlar esnasında yolculara cep telefonlarının da kapattırıldığını belirtti.

THY bilirkişisi Hamza’nın açıkladığı uçuş bilgilerinin, Sarraf’ın yalan ifade verdiğinin değerlendirilmesi açısından önem taşıyor.