İran’a ilişkin ABD yaptırımlarını deldiği öne sürülerek New York’ta yargılanan eski Halkbank Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla davasında önemli bir gelişme meydana geldi.

Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, 17 Aralık operasyonun koordinatörü olduğunu ifade edilen eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ın (30) kamu tanığı olarak verdiği ifadelerden dolayı “yargılamanın hükümsüz kılınması için” mahkemeye başvuru gerçekleştirdi.

Atilla cephesi, Korkmaz’ın tanıklığının Türkiye’den çalınan kısmi polis dosyasına dayandığını ve beyanlarının önyargılı, yanlış ve aşırı olduğunu ileri sürdü. Yargılamanın hükümsüz kılınması yolundaki talebin önemini hatırlatan Berman, başsavcılıktan yazılı olarak cevap istedi. Berman savcılıktan, Korkmaz’ın tanıklığını dayandırdığı bilgilerin nereden ve hangi yolla geldiğini daha ayrıntılı olarak anlatmaları gerektiğini ifade etti.

FETÖ bağlantısından dolayı polislikten atılan ve Ağustos 2016 yılında Türkiye’den yasadışı yollarla kaçan Korkmaz, önceki günkü duruşmada, FBI’dan 50 bin dolar aldığını, ABD’de ailesiyle birlikte yaşadığı dairenin kirasının ise savcılık tarafından ödendiğini itiraf etmişti.