Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde hükümet ve devlet başkanlarının resmi törenle karşılandığı alan dün ilk kez vatandaşlara açıldı. Külliye'nin girişine kurulan güvenlik barikatlarının kaldırılmasıyla kadın-erkek, genç-yaşlı binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla külliyeye koştu.

Aralarında bebeklerin ve engelli vatandaşların da bulunduğu coşkulu kalabalık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını beklerken darbe karşıtı sloganlar attı. Vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarının yanı sıra Türkçe ve İngilizce yazılı pankartlar taşıdı. Pankartlardaki "Bu vatan hepimizin. Hep beraber olursak, doğusu batısı vız gelir. Biz Allah'tan başka kimseden korkmayız. Biz Türk Milletiyiz" ifadeleri dikkati çekti.

Külliye'de misafir edilenlerden bir yaşlı çift yorgunluktan uyuya kaldı. Güvenlik güçleri bu iki güzel insanı uyandırmaya kıyamayınca ortaya çok anlamlı bir kare çıktı.

Alandaki vatandaşların, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in fotoğraflarını taşıdığı görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alanda halkı selamlamasıyla vatandaşlardan "Recep Tayyip Erdoğan", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları yükseldi.

Alana yerleştirilen dev ekranlardan, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için okunan dualarla başlayan program izlendi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, çok sayıda AK Parti'li milletvekili, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de demokrasi nöbetine katılarak halkı selamladı.