Gazeteci Hüsnü Mahalli'nin, sosyal medya platformunda ''Cumhurbaşkanına hakaret'' ve ''kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret'' suçlamalarından, 7 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı dava başladı.

İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz olarak yargılanan Hüsnü Mahalli ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada savunmasını veren Mahalli, 40 yıldır gazetecilik görevini yerine getirdiğini, ulusal ve uluslararası birçok yayın organında görev aldığını, dünyadaki ve bu bölgelerdeki savaşları yakından takip ettiğini, çok sayıdaki liderle de karşılıklı dostluklar oluşturduğunu savundu.

CUMHURBAKANI ERDOĞAN'IN KATILMA TALEBİ KABUL EDİLDİ


Dosyada müşteki sıfatıyla  yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız da şikayetlerinin devam ettiğini söyleyerek, davaya katılma isteğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılma isteğini kabul eden hakim, Mahalli'nin de duruşmalardan bağışık tutulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay'ın  hazırlanan iddianamede, Hüsnü Mahalli'nin ''Cumhurbaşkanına hakaret'' ve ''kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret'' suçlarından 1 yıl 4 aydan 7 yıl 4 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.