Sınır ihlali yapan ve uyarılara yanıt vermediği için düşürülen Rus uçağı nedeniyle yaşanan kriz sürüyor. Matviyenko görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada yine özür istedi. 

Matyivenko, Türkiye'nin iki ülke arasındaki güven duygusunu yeniden kurmak için Rusya'dan özür dilemesi gerektiğini savundu, "Rusya ve Türkiye arasında bu tür bir krizin çıkmasından dolayı biz suçlu değiliz. Türkiye, Rusya'ya karşı agresif tavır sergiledi, bu bir suçtur. Bu sebepten dolayı Rusya Devlet Başkanı tüm değerlendirmeleri yaptı." dedi.
 
Rusya'nın Türkiye'den yaşananlarla ilgili düzgün bir cevap beklediğini belirten Matviyenko, "Dışişleri Bakanlığı ve diğer kanallardan temaslar kuruluyor. Ne Rusya ne de Türkiye Rus-Türk ilişkilerinin kötüleşmesini istemiyordur" diye konuştu.
 
TÜRKİYE DÜZGÜN TEPKİ VERMEDEN AFFEDEMEYİZ
 
Matviyenko şu şekilde devam etti:
 
"Kim saldırdıysa onun sorumluluğu üstlenmesi gerek. Umarım, Türkiye yönetiminin yaşananları düzgün bir şekilde değerlendireceği ve Rusya'dan yaşananlardan dolayı özür dileyeceği zaman gelir. Güven duygusunun geri gelmesi ve ilişkilerin kurulması gerek. 

Rusya dışında BDT ülkelerindeki partnerlerimizde bu konudan dolayı endişeli ve kimse fazladan kriz istemiyor. Zaten dünyada birçok şey oluyor. Türkiye düzgün bir tepki vermeden yaşananları affedemeyiz. Her halükarda bu iki ülke ilişkilerinde ciddi ve büyük bir yara olarak kalacak. Fakat başka yollar bulunulmalı"