Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Hacı İbrahim Canatan, hac ibadetine yönelik, basın muhabirlerine verdiği ropörtajda, Türkiye'nin 80 bin kişilik hac kotası olduğunu, bununla alakalı bu seneki anlaşmanın tekrarlandığını ifade ederek, 80 bin kişinin içinden görevli sayıları düşüldükten sonra geriye kalan ortalama 75 bin kişilik kontenjanın yüzde 40'ının TÜRSAB'a bağlı hac ve umre yapmaya yetkili acentalar vasıtasıyla kayıt ve organizasyonlarının yapıldığını açıkladı.

2019 senesi hac organizasyonu başvurularının bugün biteceğini dile getiren Canatan, hacca gitmek isteyenlerin bu başvuruyu kaçırması durumunda bir sonraki seneyi beklemek zorunda olduğunu hatırlattı.

Canatan, Diyanet İşleri Başkanlığı ve özel sektör ile hacca gideceklerin ne kadar ödeme yapacağının netleştiğini belirten, 'Hacca gidecek kişiler bu seneki ödemelerini Suudi Arabistan riyali ile yapacak. Bu sene ilk kez seyahat acentalarının kayıt ücretlerini de Suudi Arabistan riyali olarak seyahat acentaları adına Diyanet İşleri Başkanlığı tahsil edecek' şeklinde konuştu.

Hacı İbrahim Canatan, TÜRSAB'ın 2018'de 125 acenta vasıtasıyla 30 bin 314 kişiye hac hizmeti sunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: '2 milyon 348 bin 255 kişi hacca gitmek için sırasını bekliyor. Bu sene ortalama 200 bin kişinin başvurması bekleniyor. Onlar da bu sayıya ilave edildiğinden hac için sıra bekleyenler 2,5 milyon kişiyi bulacak. Bir de senelere göre katsayı var. Örneğin, bu sene 200 bin kişinin hacca başvurmasını bekliyoruz ama bu sene ilk kez başvuranlardan yalnızca 150'si hacca gidebilecek. Suudi Arabistan rakamlarına göre, her sene tüm dünyada ortalama 2,5 milyon kişi hacı oluyor. Şöyle düşünün, yalnızca bizde 2,5 milyon kişi hac sırasında bekliyor.'

Önümüzdeki sene hac organizasyonu başvurularının bugün sona ereceğinin altını çizen Canatan, hac kuralarının 28 Aralık Cuma günü çekileceğini ve 2 Ocak Çarşamba günü de kayıtların başlayacağını duyurdu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.