Adana'da atları keserken yakalanan iki şahıs, emniyet mensuplarınca tutuklandı. Yakalanan zanlıların beyanlarında kesilen o atların yarış atı olduğu ve hatta Gazi koşusunda dahi koştuklarını belirterek, "Atları biz yiyecektik" deyip pişkin açıklamalarda bulundu.

Edinilen bilgiler ışığında Yüreğir ilçesine bağlı Koza Mahallesinde 1624 Sokaktaki bir hanede at kesildiği ihbarı alan Adana Emniyet Müdürlüğü Yüreğir İlçe Emniyet Müdürlüğü mensupları eve ani bir baskın yaptı. Baskında polis, Erdoğan B. (20) ve kardeşi Ömer B. (19) atları keserken suçüstü yakalandı. Polis mensupları zanlıları gözaltına alırken olayla dair soruşturma başlattı. İnceleme sırasında 9 atın pislik içinde kesildiği, 24 atın ise kesilmeye hazır bir şekilde bekletildiği bildirildi. Polis, kesilmemiş atları hayvan barınağına teslim etmeleri için Yüreğir Zabıta Müdürlüğüne haber saldı. Kesilen atların zabıta tarafından imha edileceği bildirildi.

KESİLEN ATLAR GAZİ KOŞUSUNDA BİLE KOŞMUŞ

Zanlılar polis ekiplerine verdikleri beyanlarda atları Ramazanda yemek için kestiklerini satmadıklarını savaştan kaçan muhtaç Suriyelilere de dağıttıklarını belirterek, "Bu atlar Gazi koşusunda bile koştu. Koşu atı bunlar. Yaşlandıkları için biz aldık" dedikleri ifade edildi.