Mısır hükümetine yakınlığı ile bilinen El-Ehram el-Arabi dergisinin internet portalında yer bulan haberde, Katar’ın Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır’ın taleplerini 72 saat içinde karşılık bulmaması halinde bir takım tedbirlere başvuracağı belirtildi.

Üst düzey Arap kaynaklar ile belgelendirilen haberde, ekonomik ambargoyu genişletme, Katar’ın Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeliği ile ambargo faaliyete geçiren ülkelerdeki varlıklarını dondurmanın bahsi geçen önlemler arasında yer bulduğunu ifade edildi. Bu kapsamda, Bahreyn’de askeri üs kurma planının da bulunduğu kaydedildi. Söz konusu önlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda Mısır’ın ilk defa Körfez bölgesinde askeri varlığı olacağına dikkat çekildi.

NELER OLMUŞTU

"KATAR İLE İLİŞKİLERİ KESMEK EGEMENLİK HAKKIMIZDIR"

"Katar ile bağlarının koparılması bir egemenlik hakkıdır ve adı geçen  ülkelerin terör ve radikalizm tehdidi önünde ulusal güvenliğini korumayı hedeflemektedir." denilen demeçte, ablukadan zarar görenlerin hallerini gözeten bir dizi önlem alındığına vurgu yapıldı.

Katar'la siyasi bağlarını koparan ülkeler, ablukayla istenilen "güvenliğin korunması, terörle mücadele ve bölge halklarının refahının güvence altında tutulması" amaçlarına ulaşılması dair, alakalı kurumlarla çalışmaya hazır olduklarını belirtmişlerdi.