Körfez İlişkileri Kurumu yöneticisi Profesör Ali el Ahmed, Suudi Arabistan tarafından Katar’a yönelik “tam ölçekli bir muhasara” planının yürürlüğe konduğunu savundu.

Yaptığı açıklamada Ahmed, Suudi Arabistan öncülüğünde yaşanan son gelişmelerin Suudilerin Katar’ın istilasına yönelik ilk adım olarak sayılabileceğini ve zenginliğinin paylaşılması hedefine yönelik olduğunu vurguladı.

SUUDİ ORDUSU KATAR HUDUDUNDA HAREKETLİLİK İÇERİSİNDE

Ahmet açıklamasının devamında, hududlarda bulunan askeri birliklerin hareketlilik arz ettiğini ifade etti. Yemen’deki Suudi bombardımanının sıklıkla gerçekleşmesine dikkat çeken Ahmet, Katar’a müdahalenin önemli bir işareti olarak Yemen’deki askeri hava saldırılarının miktarındaki düşüş olarak belirtti ve Katar’a müdahale amacıyla Suudiler’in güçlerini yığdığı yönündeki düşüncesi paylaştı.

Suudi Kraliyet ailesiyle Trump ailesi arasında yakın ilişkiler bulunduğunu ifade eden Ahmet, Suudiler’in olası bir müdahalesi karşısında ABD’nin karşı duruş sergilemeyeceğini düşündüğünü aktardı.

İhtimal dahilinde bulunan seçeneklerden birinin de müdahale olduğunu belirten Ahmet, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın da işgal faaliyetini destekleyecek ülkeler olduğunu dile getirdi.

Suudiler’in Körfez’de mutlak bir imparatorluk tesis etmeyi amaçladıklarını söyleyen Ahmet, tüm Körfez ülkelerinin itaatinin amaçlandığını dile getirerek özellikle Katar’ın nakit rezervinin Suudiler’in esas hedefi olduğunu açıkladı.