Almanya Başbakanı olan Angela Merkel, Almanya Birinci Televizyon Kanalı ARD' nin geleneksel yaz röportajında, Konya' da bulunan Alman askerlerine ziyaret izni verilmesine yönelik Türkiye ile görüşmelerin süreceğini ifade etti. Merkel, bir soru üzerine, ikili görüşmelerde Türkiye'den Almanya' ya sığınma; iltica isteminde bulunanlar hususunda bir istek olmadığını, ve ek olarak bunun ziyaret izni ile alakasının bulunmadığının altını çizdi.

ANGELA MERKEL AÇIKÇA İFADE ETTİ! POLİTİK PAZARLIK HALİNE GELİR İSE AÇIKTAN REDDEDERİZ

İltica konusuna mahkemelerin baktığına işaret eden Alman Başbakan Angela Merkel, bu durumun politiki pazarlık malzemesi yapılmak istenmesi halinde cevaplarının ne olacağına yönelik  gelen soru üzerine, "Müzakerelerimizde böyle bir durum gündeme gelmedi. Bu gibi bir durumun olması halinde de bu isteği açıktan reddederiz.'' dedi.

NATO DA TÜRKİYE İLE GÖRÜŞECEK

Alman milletvekillerinin kendi askerlerini ziyaret etmelerinin doğal hakları olduğunu ifade eden Angela Merkel, Alman hükümetinin yanı sıra uluslar üstü bir yapıya sahip olan NATO' nun da Türkiye ile bu konuda hakkında görüşeceğini ifade etti.