22 Şubat 2019
  • Istanbul
  • Ankara 10°
  • Izmir 14°
İmsak 06:18
Güneş 07:43
Öğle 13:23
İkindi 16:22
Akşam 18:53
Yatsı 20:12
BIST103.277
Dolar5,3333
Euro6,0518
Altın226,94

Kongre Süreci Nasıl İşleyecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrası kongre tarihi belli oldu. AK Parti olağanüstü kongresi 22 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek.

Kongre Süreci Nasıl İşleyecek

Ahmet Davutoğlu olağanüstü kongreye kadar Başabakan ve Genel Başkanlık görevini sürdürecek ve kongre günü istifa ederek görevi bir şekilde yeni Başbakan'a ve Genel Başkan'a devredecek. Davutoğlu bundan sonra AK Parti Konya milletvekili olarak görevine devam edecek.

Büyük kongre nasıl toplanacak?
AK Parti tüzüğünün 70. maddesi büyük kongrenin nasıl toplanacağını anlatıyor. Buna göre, kongreye genel başkan veya MKYK'nın ya da delegelerinin en az 5'te birinin yazılı talebi ile gidiliyor.

MKYK olağanüstü kongreyi bir hafta içinde ilân etmek durumunda. Kongrenin en geç çağrı tarihinden itibaren 45 gün içinde yapılması gerek.

Büyük Kongre'nin Olağanüstü Toplanması (SPK, m.14/f. 6)
Madde 70 - Büyük kongre, genel başkanın veya Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun yahut büyük kongre delegelerinin en az beşte birinin yazılı talebi üzerine olağanüstü toplantıya çağırılır. Olağanüstü toplantı gündemi çağrıyı yapan tarafından belirlenir ve gündem dışında başka konu görüşülemez.
Delegeler tarafından yapılacak olağanüstü toplantı talepleri ile gündem ve delege imzalarının noter onaylı olması zorunludur. Bu taleplerin aynı konuyu içerir olması yeterli olup ayrı zamanlarda ve parçalı olmaları talebin geçerli olmasına sına engel olarak yorumlanamaz. Ancak, işlem görmüş ve yeterli sayıya ulaşamamış talepler, sonraki başka bir toplantı isteminde imza eksikliğini gidermek için kullanılamaz.
Şartların oluşması halinde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, olağanüstü kongreyi bir hafta içinde ilân ederek çağrı tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde yapmak zorundadır.
(Ek: 03.10.2003 günlü KKK. m.5) Genel Başkanlığın, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun veya Merkez Disiplin Kurulu'nun herhangi bir sebeple boşalması hali dışında seçimin olağanüstü toplantı sebebi olabilmesi için genel başkanın veya büyük kongre delege tamsayısının salt çoğunluğunun yazılı talebi gerekir.

MYK sonrası duyuldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan - Başbakan Davutoğlu görüşmesine ilişkin hazırlık salı günü yapılan MYK toplantısından sonra duyuldu. Her zamankinden oldukça kısa, 1 saat 10 dakika süren MYK'da Davutoğlu'nun bu görüşmeye göre bir karar vereceğini söylediği bilgisi kulislere yansıdı. Söz konusu kararın bir istifa mı yoksa uzlaşma ile AK Parti'de yönetim değişikliğinin nasıl olacağının karara bağlanması mı olacağı sorusunun bu görüşme ile ortaya çıkması beklentisi oluştu.

MKYK'da yetki devri
AK Parti'de 29 Nisan tarihinde gerçekleşen MKYK toplantısı ciddi bir kırılmaya neden oldu. MKYK (Merkez Karar ve Yönetim Kurulu) her büyük kongreden sonra teşkilâtlardan sorumlu genel başkan yardımcısına devrettiği il ve ilçe başkanlarını atama yetkisini geri aldı. Ancak bu aslında yetkinin Genel Başkan Davutoğlu'ndan alınması anlamına geliyordu. Bu yönüyle, 51 üyeli MKYK toplantısından önce 47 üyenin hazırladıkları bu dilekçe Davutoğlu'na muhtıra olarak yorumlandı. AK Parti MKYK üyelerinin büyük bir çoğunluğu partinin kurucu lideri Erdoğan'a yakın isimlerden oluşuyor.

En kısa grup toplantısı
Davutoğlu'nun 3 Mayıs Salı günü yaptığı en kısa grup toplantısında, sert bir ton ile sarf ettiği sözler kulisleri hareketlendirdi.
"Eski Türkiye defterini yeniden açmayı hedefleyen sanal şarlatan ve müfterilerin Türkiye'ye ameliyat yapmasına müsaade etmeyeceğiz. Bugün herkes imtihandadır. İnandığımız doğrulardan, lekesiz ve temiz siyasetten geri durmayacağız. Bütün bu dava, bütün bu faaliyetler, bütün bu tüzükler, bütün bu kurallar sırât-ı müstakim (doğru yol) içindir."
"Nefsimi ayaklar altına alırım, bir fâninin terk etmeyeceği düşünülen her makamı elimin tersiyle iterim ama asla bu kutlu hareketteki hiçbir dava arkadaşımın kalbini kırmam."

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.