Kola İçtikten 60 Dakika Sonra Bakın Vücudunuzda Neler Oluyor!

Kola'nın daha önceden bilmediğiniz zararlarını duyduğunuzda bir daha asla kola içmeyeceksiniz...

Herkesin severek tükettiği ve bağımlılık yaptığı kolanın zararlarını duyduğunuzda bir daha asla kola içmeyeceksiniz... 1 bardak kola içtikten sonra vücudunuzda nasıl değişimler oluyor? sorusunun yanıtı için haberimizin detayına bakabilirsiniz. İşte kolanın bilinmeyen zararları...

1 bardak kola içtikten sonra kanınızda yaklaşık olarak 10 çay kaşığı şeker dolaşmaya başlar. Bu miktar günlük almanız gereken miktarın 100 katına bedeldir. Prof. Dr. Canan Karatay, 1 bardak kola içmenin 60 dakikada vücuda verdiği zararları sekiz maddeyle anlattı:

1. İlk 10 dakikada: Kanınıza anında 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bu miktar normalde fazla gelip sizi kusturması gerekirken, içindeki “fosforik asit” nedeniyle midenizin bulantısını önler.

2. İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde artar. Bunun sonucu pankreasınızda yüksek derecede insülin salgılanır
ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

3. 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Buna bağlı olarak kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar artar.

4. 45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar.

5. 60 dakika içinde: Aniden açlık hissi oluşur.

6. Tekrar kolaya ve tatlılara saldırabilirsiniz.

7. Bu kısır döngü devam ettiği süre; karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.

8. Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedeni olur.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR