Kokudan Geçilemeyen Haliç, Belediyecilikte Çığır Açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldiği zaman başlattığı çığır açan projelerle, başta Haliç olmak üzere Boğaz ve Marmara Denizi'nde kaydedilen önemli gelişmeler belgesele konu oldu...

Kokudan Geçilemeyen Haliç, Belediyecilikte Çığır Açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde başlayan başta Haliç olmak üzere Boğaz ve Marmara Denizi'ndeki değişim "İki Deniz Bir Şehir: Su Altından İstanbul" belgeseliyle izleyenlere ulaştı.

İstanbul'u çevreleyen sularda 130 canlı türünün yaşadığı ortaya çıktı.

Bir zamanlar çevreye yaydığı pis koku sebebiyle yanından geçilemeyen Haliç'te şimdi balık tutuluyor.

120 DALIŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dalgıçlar, İstanbul'u çevreleyen 33 noktada 120 dalış gerçekleştirdi. Selimpaşa, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Yedikule, Haliç, Sarayburnu, Kız Kulesi, Dolmabahçe, Ortaköy, Çengelköy, Baltalimanı, Emirgan, İstinye, Tarabya, Beykoz, Rumeli Feneri, Anadolu Feneri, Kilyos, Karaburun, Şile, Moda, Caddebostan, Maltepe, Yelkenkaya, Madam Martha, Sivri Ada, Heybeliada, Büyükada Kurşunburnu, Balıkçı Adası ve Tuzla'da dalış gerçekleştirdi.

130 DENIZ CANLISI...

İstanbul sularında gorgon mercanı, denizatları, deniziğneleri, denizkestaneleri, denizyıldızları, horozbinalar, mercanlar, papazbalıkları, mercan, hani balıkları, deniz şakayıkları, çırçır, iskorpit, gelincik, vatoz, dil balığı türlerine bolca rastlanıldı. İstanbul'u çevreleyen boğaz ve denizlerinde yaşayan canlı türlerinin ve ekosisteminin ayrıntılı olarak incelendiği çalışmalar kapsamında zengin bir arşiv oluşturuldu.

Belgesele ilişkin açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Turizm Müdürü Halil İbrahim Şan, İBB Kültür Daire Başkanlığı Turizm Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen "İki Deniz Bir Şehir: Su Altından İstanbul" belgeseliyle, İstanbul'un saklı kalmış su altı zenginlikleri gün yüzüne çıkarıldığını kaydetti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

 
 
 

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri