KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Türkiye ve KKTC arasında ortaklığın arttığını ifade ederek, "Türkiye ve KKTC maliye bakanlıklarının geliştirdiği ortaklığı, iki ülke arasındaki var olan işbirliğini daha da artıracak." dedi.

Başbakan Özgürgün, resmi temaslarda bulunmak üzere KKTC'ye gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal'ı Başbakanlık ofisinde kabul etti.

Kabulde, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş da yer aldı.

"İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ DAHA DA ARTACAK"


Başbakan Özgürgün, kabulde yaptığı konuşmasında, Bakanı Ağbal’ı KKTC’de ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Türkiye ve KKTC arasındaki ortaklığın arttığını belirten Özgürgün, "Türkiye ve KKTC maliye bakanlıklarının geliştirdiği ortaklık, iki ülke arasındaki var olan işbirliğini daha da artıracak." ifadelerini kullandı.

Ana vatan Türkiye ile mali işbirliği protokolü kapsamında birçok alanda projeler geliştirip hayata geçirdiklerini kaydeden Özgürgün, ekonomik ve mali işbirliği protokolünün de sağlıklı bir biçimde de yürüdüğünü sözlerine ekledi.

Bakan Ağbal da "Gelir ve Vergi Dairesinin e-Vergi Otomasyon Sistemi" hizmet binasının açılış töreni için geldiklerini belirterek, Maliye Bakanlığı ile Vergi Dairesinde hayata geçecek projenin vatandaşa önemli hizmetler sunacağını aktardı.

Vatandaşların, vergi dairesinden hizmet alırken otomasyonun getirdiği olanaklardan yararlanacağını ifade eden Ağbal, kurulan sistemin iki ülke arasındaki mevcut işbirliğini artıracağını söyledi.

Ağbal, proje kapsamında Türkiye'deki gelir idaresi uygulamalarındaki birçok otomasyonun da KKTC’ye geleceğini belirtti. İki ülke arasında kamu maliyesi alanında projeler yürütüldüğünü anlatan Ağbal, bu projenin vergi dairesi alanında bir ilk olacağını söyledi.