Kızılay Kart Sığınmacıların Umudu Oldu

2017 Temmuz 'dan itibaren Türkiye'deki 850 binden fazla sığınmacının faydalandığı 'Kızılay Kart' programının ilerleyen ayda 1 milyondan fazla kişiye ulaşması düşünülüyor.

AB Komisyonu İnsani Yardım Ofisinin (ECHO) Türkiye Başkanı Jane Lewis, Avrupa Birliği'nin mali kaynağını oluşturduğu, Türkiye'de kamp dışında olan sığınmacılara verdiği 'Kızılay Kart' projesine yönelik ‘Şimdiye kadar 850 binden fazla kişiye ulaştık. İlerleyen dönemlerde 1 milyon kişiye ulaşmayı planlıyoruz’ açıklama yaptı.

AB Komisyonunun 348 milyon avro maddi kaynak oluşturduğu ve Türk Kızılayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı beraberliğinde ilerletilen program içeriğinde, kampta yaşamayan Suriye vatandaşı ve İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne kayıtlı başka sığınmacılar, "Kızılay Kart" ile ailedeki fert başına aylık 120 Türk Lirası (TL) yardım alıyor. Lewis, Eylül ayında 1 senesini bitirecek Kızılay Kart programına yönelik yaptığı konuşmada, Türkiye'de geçen aydan itibaren aylık yardım verilen sığınmacıların sayısının 850 bine ulaştığını ve bunun bir artacağını ifade etti.

Lewis, ‘Kızılay kart programının ilk etabı için hazırlanan bütçe 348 milyon avro. Projenin ikinci etabının sağlanması için en azından 2018 senesinin sonuna kadar sürdürmeliyiz.’ dedi.

Programda bulunan sığınmacı ailelerde fert başına verilen aylık ödeme geçen aydan sonra 100 TL'den 120 TL'ye yükseldiğini söyleyen Lewis, bu şekilde sığınmacılara daha fazla yardımda bulunacaklarını ifade etti..

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri