Kısıtlamalar Bugün Başlıyor!

Vaka sayılarının artışını engellemek için alınan yeni tedbirler kapsamında; alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik salonları bu akşam 20:00’de kapanacak, yarından sonra 10:00 ila 20:00 saatleri arasında açık olacak. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması ise yarın 20.00'den itibaren geçerli olacak.

Kısıtlamalar Bugün Başlıyor!

Kısıtlamalar Bugün Başlıyor!

Her geçen gün artan koronavirüs vakaları yeni kısıtlamaları beraberinde getirdi. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelde kapsamında alınan kararlar bu akşam saat 20.00'den itibaren uygulanmaya başlanacak. Alınan kararları ilk olarak; alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri uygulayacak. Bugün itibaren bu yerler 20:00’de kapanacak, 21 Kasım Cumartesi'den sonrada saat 10.00 ila 20.00 arasında açık olacak.

PAKET SERVİS YA DA GEL AL ŞEKLİNDE HİZMET VERİLECEK

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerleri 10.00-20.00 saatlerinde sadece paket servis ya da ‘gel-al’ şekilde hizmet vermeye devam edecek. Restoran, lokanta ya da online yemek sipariş firmaları saat 20.00'den sonra sadece telefonla veya online olarak sipariş alacak ve paket servis hizmeti verilecek.

İl ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak şartıyla şehirlerarası kara yolları kenarında yer alan ve şehirlerarası toplu ulaşım ve lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinlenme tesislerindeki yeme içme yerleri kısıtlamalardan muaf olacak.

Sinema salonları 31 Aralık 2020'ye, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni karar çıkıncaya kadar kapalı olacak.

Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulama aynı şekilde devam edecek.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI YARIN BAŞLAYACAK

Tüm illerde Cumartesi gününden itibaren 65 yaş ve üzeri vatandaşlar gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecekler. Bu saatler haricinde belirtilen yaş grubuna yer alan vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

İş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri gösteren çalışanlarsa bu uygulamadan ayrı tutulacak.

HAFTA SONLARI 20.00'DEN SONRA SOKAĞA ÇIKMAK YASAK

Yeni karar çıkıncaya kadar, hafta sonları saat 10.00-20.00 dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan ayrı tutulacak.

Bu doğrultuda ilk uygulama, 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00'a kadar, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00'den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Bu tarihlerden itibaren sonraki hafta sonlarında da uygulama, yeni bir karar alınıncaya kadar aynı şekilde devam edecek.

SİGARA YASAĞI GENİŞLETİLECEK

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini azaltmak için kısıtlama süresinde bazı iş yeri, işletme ve kurumlar açık olacak.

Bu kapsamda, ilaç, tıbbi cihaz, maske, dezenfektan üretimi yapan yerler ile kamu ve özel sağlık kurumları, eczaneler, veteriner klinikleri, hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ve acil çağrı merkezlerinin de aralarında bulunduğu bazı yerler faaliyetlerini sürdürecek.

Buralarda görev yapan personeller ve bazı istisnai durumları olan kişiler, bu kısıtlamalardan muaf tutulacak.

Önceden uygulamaya konulan ‘vatandaşların yoğun olarak bulunduğu/bulunabileceği cadde sokaklar, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı’ İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha kurullarınca genişletilebilecek.

İl Umumi Hıfzıssıhha kurullarınca, yerel yönetimler tarafından şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğun azaltılması için seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak şekilde başta sefer sayılarının artırılması olmak üzere her türlü tedbir alınacak.

DÜĞÜN VE NİKAHLAR

Nikah törenleri/merasimleri, maske, mesafe, temizlik kurallarına riayet edilmesi, asgari düzeyde katılım ve her nikah töreni arasına en az 20 dakika süre kuralı uygulanacak.

Düğünlerin oturma düzeni, maske, mesafe ve temizlik kuralları ile nikah merasimi şeklinde en fazla bir saat sürecek.

Aynı zamanda 30 Temmuz'da yayımlanan genelge çerçevesinde toplu taziye yapılmamasına ilişkin hükümler yine aynı şekilde uygulanacak.

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süre zarfında vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi veya şehirler arası seyahate çıkmamaları esas olacak.

İçişleri Bakanlığına ait ‘e-Başvuru’ ve ‘Alo 199’ sistemleri üzerinden veya valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin alınarak özel araçla seyahat edilebilecek.

Alınan kararlara riayet edilmemesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR