Bu sene de ülkemizde Kış Saati Uygulamasına geçilmeyecek. Geçtiğimiz sene 30 Ekim'de başlayan kalıcı yaz saati uygulaması konusunda kalıcılık kabul edilmişken Kış Saati Uygulaması 2017'de de durum aynı olacak. Öyle ki geçitğimiz sene bu tarihlerde saatler geri alınacak mı sorusu yanıtını alırken,i bir yandan da şu an saat kaç şeklinde aramalar da revaca çıkmışrı. Kafaları karıştıran soru hala daha merakla soruluyor. Avrupa Birliği ülkelerinde durumun farklı olduğu ve kış saati uygulamasına geçmeler akabinde Türkiye bu sene de saatler geri alınmayacak. Akıllı telefonu olanlar bu konuda hassas olup erke kalkmamaları için önlemlerini almaları gerekli. 

KAFALAR YİNE KARIŞIK

Her sene düzenlenen kış saati uygulaması geçilip geçilmeyeceği konusunda sürekli olarak gözler Enerji BAkanı Berat Albayrak'a çevrilirken, enerji tasarrufu sebebiyle de bu sene de geçen sene ki gibi kış saati uygulamasına geçilmeyeceği açıklandı. 

Tüm bakanlıklarca verilen onay akabinde saatler ileri alınacak mı saatler geri alınacak mı karmaşası kafalardan kalktı.

DİYANET'TE AÇIKLAMIŞTI

Geçtiğimiz sene yaşanan karmaşa akabinde Diyanet İşleri de açıklama yapmıştı.  Ve 'Namaz saatlerini gösteren takvimlerimiz yılın belirli dönemlerinde ileri veya geri saat uygulamalarına göre belirlenerek hazırlanıyordu. Örneğin bugün için öğle namazı vakti takvimlerde 12.55 olduğu halde, pazar gününden itibaren 11.55'e dönüşecek. Geri saat uygulaması olmayacağı ve biz de saatlerimize müdahale yapmadığımız için aslında namaz saatleri için herhangi bir sorun yok. Takvimdeki öğle ezanı vakti 11.55'i, 12.55 gibi okumak durumundayız. 2017 takvimleri buna göre düzenleneceği için böyle bir şeye ihtiyacımız olmayacak. Yılbaşına kadar başkanlığımızın veya özel sektörün bastırdığı takvimlerde 1'er saat ekleme durumundayız. Ezanlarımız bugün kolumuzdaki saat hangi zamanı gösteriyorsa yine o saatte okunacak ancak, takvimlerde 1 saat geri görünecek ' dedi. 

Konu ile alakalı karmaşa yaşayanlar ise Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun (TRT) 'yi baz alarak saat ayarı yapmıştı. 

BU SENE DURUM NE?

Geçtiğimiz gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na torba tasarı kapsamında gelen AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal'ın imzasını taşıyan önergede, 26/12/1925 tarihli ve 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saat Takvimine Dair Kanunun 2. Maddesinin 2. Cümlesi 'Bakanlar Kurulu bir saati aşmamak kaydıyla ileri saat uygulaması yapmaya yetkilidir' şeklinde ifadeler yer almıştı.

Buna göre, bu yıl da Türkiye'de kış saati uygulamasına geçilmeyecek ve saatler bir saat geri alınmayacak. Türkiye'de vatandaşlar 28 Ekim'i 29 Ekim'e bağlayan gece saat 03:00'da saatlerini geri almayacak ve yaz saati uygulamasını kullanmaya devam edecek.