Kılıçdaroğlu'ndan 'Cumhurbaşkanı Adayı' Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı seçimindeki adayları ile ilgili 'İttifakı yok sayıp aday belirleyemeyiz' ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu'ndan 'Cumhurbaşkanı Adayı' Açıklaması

Kılıçdaroğlu'ndan 'Cumhurbaşkanı Adayı' Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınına katıldı. Seda Öğretir ile Ahmed Arpat'ın sorularını cevaplayan Kemal Kılıçdaroğlu, son olarak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in yaptığı açıklamanın ardından gündeme gelen Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığı meslesinden söz etti.

'Abdullah Gül'ün ismi geçince korkuyorlar, neden korkuyorsunuz?' ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu şu açıklamada bulundu:

'Seçimler 2023'te. Seçimler bu tarihte olacaksa cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışmasına gerek var mı? Tartışmayı kişi bazına indirirseniz ilkelerden vazgeçmiş olursunuz. Sizin ilkeleriniz kabul edilecek mi edilmeyecek mi? Demokratik parlamenter sisteme dönüş yapmak istiyoruz, yasama yürütme arasında tutarlı bir denge olsun istiyoruz. Biz bunları bir kenara bırakıyoruz, cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Bu tartışmayı absürt buluyoruz. Önce ilkeler üzerinde bir mutabakat sağlamalıyız.

Hükümetin yönlendirmesiyle bu tartışmalar yapaydır. Türkiye gerçek gündemi olan ekonomiye dönmeli. Abdullah Gül'ün ismi geçince korkuyorlar, neden korkuyorsunuz? Bu tartışılacak bir şey değil. Seçim 4 ay sonra olsa oturup tartışalım. Hem Erdoğan hem Bahçeli seçimlerin zamanında yapılacağın söylüyorlar. O zaman bekleyeceğiz. Beklerken neleri nasıl yapacağımızı tartışmalıyız. Kişiler bazında tartışma doğru değildir. İttifakı yok sayıp aday belirlemeyiz.'

'Biz bu parlamentoyu eski görkemli günlerine kavuşturmak zorundayız' diye konuşan Kılıçdaroğlu, 'Onu yapamazsak siyasi görevimizi yapmamış oluruz. Seçimle gelinen her makamın düzgün insanlar tarafından temsil edilmesi gerekiyor. Önümüzdeki seçim bir siyasi parti seçimi değil, sağ sol seçimi değil. Demokrasiden yana olanların ve tek adam rejiminden yana olanların seçimi. Vatandaş istiyorsa onu tercih etsin. Bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmesin diyen varsa Millet İttifakı burada gelsin ona oy versin. Önümüzdeki seçim demokrasi tercihi ile demokrasi karşıtının seçimidir' şeklinde konuştu.

İNCE'NİN MEMLEKET HAREKETİ

Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'nin 4 Eylül Cuma Günü başlatacağı '1000 günde Memleket Hareketi' ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

'Bizim partimizin bir üyesidir. Gayet güzel, bir itirazımız yok. Türkiye'nin içindeki sorunları anlatabilir. CHP'de bölünmelere neden olabileceğini düşünmüyorum.'

Muharrem İnce'nin ihraç edileceği doğrultusundaki ifadelerden de sözden Kılıçdaroğlu, 'Bugün gazetelerden okudum, bir parti üyemiz ihraç dilekçesi vermiş. Böyle bir şey yok, söz konusu değil. Birisi dilekçe verdi hemen ihraç edelim, olmaz. Parti içinde asla kavga istemiyorum. Kavga edip partiye zarar vereni partiden ayıracağım' dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR