CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV canlı yayınına katılarak program sunucusu İsmail Küçükkaya'nın konuğu olarak gündeme ilişkin çok çarpıcı ifadelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, gündeme yönelik değerlendirmelerinde, Cumhuriyet davası için yargılanan tüm vatandaşların suçsuz yere orada olduklarını iddia etti.

S-400 FÜZELERİ

Türkiye'nin Rusya'dan temin edeceği S-400 hava savunma sistemleri hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, ‘Birbirine uyum göstermeyen silahlar alırsanız olumlu sonuçlar elde edemezsiniz. Uyumun sağlanması lazım.’ dedi.

AMERİKALILARLA AYNI DÜŞÜNCEDE

Türkiye'nin Rusya'dan almayı düşündüğü S-400 hava savunma sistemleri Amerika'da da gündemi oldukça meşgul etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Türkiye'nin bu yöndeki çalışmalarından derhal vazgeçmesini söylemişti.

Senato üyeleri de S-400 alımını ‘rahatsız edici gelişme’ şeklinde değerlendirmişlerdi.

CUMHURİYET VE AMERİKA RAHATSIZ

Türkiye ile Rusya arasında S-400 hava savunma sistemlerinde anlaşmaya varıldığı açıklandı. Fakat bu durumdan ABD ve Cumhuriyet Gazetesi rahatsız olmuş durumda.

Komisyonun en kıdemli Demokrat senatörü Ben Cardin, Türkiye'nin Rusya S-400 satın alma planına tepki vererek, bunun "rahatsız yapıcı" gelişme olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet Gazetesi de , "Rusya, S-400 füzelerini Türkiye'ye vermeyecek" şeklinde bir haber yaparak anlaşmanın sonuca varmasının mümkün olmadığını belirtti.