17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23.33°
  • Ankara 20°
  • Izmir 24°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7199
Euro6,4216
Altın258,51

Kılıçdaroğlu Yenikapı'ya Bu Yüzden Gitmiyormuş

Kemal Kılıçdaroğlu'na, Yenikapı'daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne neden katılmayacağı soruldu. CHP liderinin verdiği cevap: Erdoğan'ın dışarıda azalan şahsi itibarının muhalefet liderleri üzerinden yükseltilmeye çalıştığı kuşkumuz var.

Kılıçdaroğlu Yenikapı'ya Bu Yüzden Gitmiyormuş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından MHP ve AK Parti lideriyle birlikte davet edildiği "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne katılmayı kabul etmemesinin nedenlerini açıkladı.

CHP'nin 7 Ağustos'ta Yenikapı'da düzenlenecek mitinge bir heyet göndereceğini belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın davetiyle ilgili olarak hakkında "Katılmamamın birkaç nedeni var. Birincisi, Erdoğan'ın dışarıda azalan şahsi itibarının muhalefet liderleri üzerinden bu yolla yükseltilmeye çalışıldığı kuşkumuz var. İkincisi ise, Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnameler konusundaki eleştiri ve önerilerimizi dikkate alınmadığına izlenimimiz var" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun Hürriyet yazarı Murat Yetkin'e verdiği röportajın ilgili bölümü şöyle:

Genel Başkan olarak siz neden katılmıyorsunuz?

- Benim katılmak istememenin birkaç nedeni var. Birincisi, demokrasi ve cumhuriyet için birlik görüntüsü vermekten yana bir sıkıntımız yok. Karşı olduğumuz bilindiği halde olağanüstü koşullar gereği Saray'a gittim örneğin. Ama (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın) dışarıda azalan şahsi itibarının muhalefet liderleri üzerinden bu yolla yükseltilmeye çalışıldığı kuşkumuz var. İkincisi, Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnameler konusundaki eleştiri ve önerilerimizi dikkate alınmadığına izlenimimiz var. Bunların Meclis'e getirilmesi, görüşülmesi gerekiyor. Böyle önemli bir dönemde, devletin yeniden yapılandırılması konusundaki kararları 3-4 kişinin oturup kendi arasında alması doğru değil. İtirazlarımızın bilinmesini istiyoruz.

ÖNERİLERİMİZ DİKKATE ALINMIYOR

Türk ordusu dün kurulmadı. Yüzlerce yıllık köklü bir geçmişi var. Sadece tepkiyle hareket edilmemesi lazım... Aksaklıklar, yanlış işleyiş yok mu var? Sivil denetim gerekiyor mu? Gerekiyor. Biz de bu görüşteyiz. Ama bu getirilen demokratik sivil denetime değil, tam tersine ordunun iktidar partisi çizgisinde siyasileşmesine yol açabilir. ABD'de var diyorlar. ABD'de çok güçlü parlamenter denetim mekanizması da var. Bizde var mı? Yok. Biz güçlü parlamento denetimi gerekir diyoruz, ama önerilerimizin dikkate alınmadığını görüyoruz. Bu ve benzeri nedenlerle Yenikapı mitingine katılmaya gerek görmedim.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri