Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından önemli başlıklar;

Bugün bizim demokrasi tarihimizin önemli bir günüdür. Parlamenter sistemimize karşı bir darbe yapmak istediler, Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir. 4 siyasi partimiz de Meclis'te darbeye karşı çok net bir tavır ortaya koymuştur.

'YAPACAĞIMIZ İLK İŞ..'

Yapacağımız ilk iş, camide siyaset olmayacak, kışlada siyaset olmayacak, adliyede siyaset olmayacak. Devletin inşasında liyakat sisteminden vazgeçmemeliyiz işi ehline verdiğimiz zaman Türkiye çok daha güzel yönetilecektir.

'ARTIK YENİ TÜRKİYE VAR'

Darbe girişiminde halk direnme gücünü kullanarak tankların önüne çıkarak canını siper ederek demokrasiye sahip çıkmıştır. Yaşasın tam demokrasi' diyoruz. 21 yüzyılın insanı tam demokrasiye layıktır ve bunun mücadelesini vermeliyiz. Artık yeni Türkiye vardır. Bu uzlaşma kültürünü ileriye taşıyabilirsek çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakmış olacağız.

FETÖ terör örgütü ordunun içinde yuvalandı, yargının içinde yuvalandı, devletin her kademesinde yuvalandı.FETÖ terör örgütü, 'Balyoz' dediler 'Ergenekon' dediler 'Casusluk davası' dediler, tamamının kumpas olduğu ortaya çıktı. Geçmişin mağdurlarına haklarını iade edelim, böyle yaptığımız takdirde devlet saygın konuma gelmiş olur.

Yenikapı'daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yenikapı'da konuşmasına başladı. Kılıçdaroğlu, "Bugün Türk siyasal hayatı önemli bir olaya imza attı. Keşke parlamento dışındaki partilerin genel başkanları da burada olsaydı.". dedi.

Bugün bizim demokrasi tarihimizin önemli bir günüdür.

Darbe girişiminde Meclis'i sabaha kadar açık tutan, ve yöneten TBMM Başkanı'na yürekten teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Parlamenter sistemimize darbe yapmak istediler. Cumhuriyet tarihiminiz en kanlı darbe girişimidir bu.

Gönül isterdi ki güzel beraberliğe eşlik etmek için parlamento dışındaki genel başkanları da burada olsaydı. Gazi Mustafa Kemal, "Söz konusu vatansa gerisi teferruattır" diyor. Bizim için söz konusu vatandır, gerisi teferruattır.

15 Temmuz bir özelliği var. 15 Temmuz bir uzlaşma kapısı araladı bize. 15 Temmuz'da artık yeni bir Türkiye vardır. Eğer biz bu gücü, bu uzlaşma kültürünü daha da ileriye taşıyabilirsek, çocuklarımıza güzel bir ülkeyi bırakmış olacağız. Değerli arkadaşlarım, neden ve niçin bu noktaya geldik? Önce, teşhisi doğru koyacağız ki tedaviyi güzel yapalım. "Bir musibet bin nasihatten evladır" diye bir atasözümüz var. Ben dahil bütün siyasilerin bu musibetten ders çıkarması lazım. Yeni bir olaya zemin hazırlamadan Türkiye'yi çağdaş uygarlığa götürmemiz.

Ben dahil bütün siyasilerin bu musibetten ders çıkarması lazım. Sizin için 12 madde hazırladım.

1- Camiye, kışlaya, adliyeye siyaseti sokmayalım.
2- Siyasette özeleştiri yapmalıyız. Bizim soylu bir uzlaşmaya ihtiyacımız var.
3- Geçmişi iyi tahlil etmek gerekiyor. Tarihi tekerrür ettirmemeliyiz.
4-Devletin inşasında liyakat sistemini esas almalıyız.
5-Her şartta, her koşulda demokrasiye sahip çıkmalıyız.
Ne darbe ne dikta, tam demokrasi diyoruz.
6- Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkmalıyız.
Eğer bugün Cumhuriyet olmasayında Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olamazdı, Eğer bugün cumhuriyet olmasaydı Sayın İsmail Kahramın Meclis Başkanı olamazdı, eğer bugün cumhuriyet olmasaydı Binali Yıldırım Başbakan olamazdı. Eğer bugün cumhuriyet olmasıydı Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı olamazdı.
7-Parlamenter sistemimiz güçlendirmek zorundayız. 150 yıllık parlamenter sistemimiz var.
8-Medyanını özgürlüğü,.15 Temmuz akşamı bağımsız medya olmasaydı belki hiç kimse sokaklara çıkamayacaktı.
9-Yargınının tarafsızlığı ve bağımsızlığı. FETÖ terör örgütü, ordunun, yargının, devletin her kademesinde yuvalandı. Eğer bir hakim Pensilvanya'dan talimatla karar veriyorsa o hakim değildir. Bu yüzden yargı bağımsızlığı üzerinde titremeliyiz.
10-Laikliğin ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz gösterdi.
11- Demokrasinin güçlenmesine sadece bugün değil, gelecektede katkı vermeliyiz. Mutlaka ama mutlaka sorgulayan bir eğitim sistemini hayata geçirmeliyiz. Çocuklarımız fikri hür yetişmeli.
Elin oğlu Mars'a uzay aracı gönderiyor,
12- FETÖ terör örgütünü artık bütün dünya biliyor. Bu örgüt geçmişte hiçbir günahı olmayan tamamını hapse attılar. Ergenekon, balyoz...

Şimdi onların tamamının kumpas olduğu ortaya çıktı.

Bir devlet adalet üzerinde büyür, buradan çağrı yapıyorum. Geçmişin bütün mağdurlarına haklarını ve itibarlarını iade edelim.

Devlet haksızlıklarla mücadele ederken hukukun dışına çıkmamalıdır.

Buradan söz veriyorum, hep birlikte mücadele edelim.