CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "MİT'in, 2013’de Rıza Sarraf ile ilgili Başbakan'ı bilgilendirdiği" iddiası hakkında, Sarraf'ın 2014 senesinde Kılıçdaroğlu hakkında açtığı davaya bakan mahkemeye MİT'ten gönderilen "Başbakanlık makamına sunulan Rıza Sarraf'ın suç işlediğine dair tespitleri içeren bir raporun bulunmadığı" yazısı tekrar gündeme düştü.

Kılıçdaroğlu'nun dün Ankara Spor Salonu'nda hazırlanan "Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması"nda yaptığı konuşmanın bir kısmında, ''Erdoğan'ın başbakan olduğu 18 Nisan 2013'te, MİT'in bilgi notu hazırlayarak 'Sarraf'ın sahtekarlığı' konusunda bilgilendirme yaptığını'' öne sürmesi, MİT'in bu hususta daha önce bir mahkemeye gönderdiği yazıyı tekrar masaya yatırdı.

Rıza Sarraf'ın 2014 senesinde Kılıçdaroğlu hakkında ''hakaret" ve ''iftira'' iddiasıyla açtığı tazminat davasına bakan İstanbul 9. Asliye Hukuk Mahkemesi, Sarraf'la ilgili Başbakanlık'a sunulan bir rapor olup olmadığının MİT'e sorulmasına karar vermişti. Karar üzerine MİT'in mahkemeye ilettiği yazı, 10 Mart 2015 tarihinde yapılan duruşmada okunmuştu.

MİT'in cevap yazısında, ''Rıza Sarraf'ın suç işlediğine dair tespitleri havi teşkilat tarafından düzenlenerek Başbakanlık makamına sunulan bir raporun bulunmadığı'' ifade edilmişti. Bu duruşmada, Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik'de vardı.