Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, gerekli görüşmelerde bulunmak için gittiği Amerika'da New York ve Washington'da, Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü’ndeki yuvarlak masa görüşmelerine de iştirak etti.

TÜRKİYE’YE BAĞLI ÖZERK CUMHURİYET

Görüşmede, Amerikalı düşünce kuruluşlarından yetkililerle toplantıda bulunan Ertuğruloğlu, KKTC'nin uluslararası alanda tanınması için önemli açıklamalar yaptı.

Ertuğruloğlu konu hakkında, ‘Uluslararası tanınmak için artık gerekli adımların atılmasının vakti geldi. Şimdiye kadar bu konuda adım atamadık. Bundan sonra KKTC’ye uluslararası tanınması için çalışmalarda bulunacağız. Diğer bir seçenek ise özerk bir cumhuriyet. Fransa-Monaco ya da İngiltere-Cebelitarık şeklinde bir yapı. Bu şekilde dışişleri ve savunmadaki yetkiyi Türkiye’ye verip gerisinin kendi içimizde halledebileceğimiz bir model. Hangi modelin üzerinde duracağımıza henüz karar vermedik. Ankara ile görüşüp kararı vereceğiz.’ şeklinde konuştu.

ORTAKLIKLAR ARTIYOR

Diğer yandan geçtiğimiz aylarda, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Türkiye ve KKTC arasında ortaklığın arttığını ifade ederek, "Türkiye ve KKTC maliye bakanlıklarının geliştirdiği ortaklığı, iki ülke arasındaki var olan işbirliğini daha da artıracak." demişti.

Başbakan Özgürgün, resmi temaslarda bulunmak üzere KKTC'ye gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal'ı Başbakanlık ofisinde kabul etmişti.

Kabulde, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş da yer aldı.

Başbakan Özgürgün, kabulde yaptığı konuşmasında, Bakanı Ağbal’ı KKTC’de ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirmişti.