KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler'deki (BM) görüşmelerden sonra New York'ta Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi.

BM Genel Sekreteri olan Antonio Guterres'in daveti üzerine New York'ta Rum lider Nikos Anastasiadis ile üç buçuk saat görüştüklerini zira Mayıs 17 tarihinde Kıbrıs'ta yapılan son liderler toplantısında, Cenevre'nin yolunu açacak bir netice alamadıklarını hatırlattı.

BM Genel Sekreteri'nin Özel Danışmanı ve Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin sürdürdüğü mekik diplomasisinin de bir sonuç vermediğini bildiren Akıncı, bunun ana sebebinin şüphesiz bugüne dek uzlaşmalara ve 12 Ocak Cenevre Konferansı'nın netice bildirgesine de uyuşmayan bir tavırda Rum liderliğinin şartlar ortaya koyma tavrı olduğunu vurguladı.

ÖN ŞARTLAR ORTADAN KALKTI

İlk olarak güvenlik ve garantiler fasıllarının tamamlanmasını ve devamında toprakta tümüyle her şeyin sonlanmasını daha sonra ise diğer 4 fasılın kendi içinde yorumlanmasını dayatan ön koşul tavrı sergilendiğini söyleyen Akıncı, sözlerine şöyle devam etti:

"Bizim bu kadar uğraşmamıza rağmen ne yazık ki bu yanlış edadan dönülmemişti. Sayın Genel Sekreter Guterres’in davetiyle yapılan dün akşamki görüşmede us yolunda buluşuldu, mantık çerçevesinde bir araya gelinerek, ön koşullar ortadan kalktı, dolayısıyla Cenevre'nin yolu da açılmış oldu. Ortak bildiri metninde de belirtileceği gibi elbette güvenlik ve garantiler de konuşulacak ve görüşülecek fakat paralel bir süreçte geriye kalan tüm konular da konuşulacak. Zaten başından beri de kurgu bu şekildeydi. Bundan dolayı şunu söylemek demek istiyorum: Ortaya çıkan bu tabloyu Kıbrıs'ın geleceği için tüm tarafların kazançlı çıkabileceği daha verimli ve yeni bir döneme girmesini sağlamak mümkündür