Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 5 Ekim 2017’de sabah vakitlerinde bozulan aracını tamir için beklerken arabadan inen 21 yaşındaki Jandarma Uzman çavuş Mehmet Kızılca, eli kanlı terör örgütü PKK’lı teröristlerin silahlı saldırısı sonucunda şehit oldu.
23 Ekim’de ise Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde evinden çıkan 22 yaşındaki Uzman Onbaşı Bilal Dicle, aracının bagajına malzeme koyduğu esnada kimliği belirsiz bir kişinin arkasından düzenlediği silahlı saldırı sonucu şehit oldu. Saldırıdan sonra yapılan soruşturmada iki uzman erbaşın da yanında silah olmadığı belirtilmişti. Uzmanlar, imzaladıkları ilk sözleşme süresi bitene kadar görev dışında silah bulunduramıyor. Bu süre 1 ile 5 sene arasında değişiyor. 2 askerin şehit olması bu yasayı tartışmaya açmıştı.

Emekli Uzman Erbaşlar Derneği (EMUZDER) Başkanı Esef Merdoğlu zati, yani bireysel silah edinme hakkıyla ilgili kanunun değişmesi yönünde konuştu ve “Doğu’ya göreve giden uzman erbaş, kanuna göre ilk sözleşmesine müteakip olarak bedelini ödeyerek silah alıyor. Ancak bu süre zarfında yazılan dilekçe ve aradan geçen süre zarfı 1 seneyi geçiyor ve bu uzman erbaşlar sivilde korumasız bırakılıyor. Devletten beklediğimiz, eğitim bitiminde silahların teslim edilmesidir” dedi. Bu talebe Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’den yanıt geldi. TBMM Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Canikli, yeni yayınlanacak KHK ile uzman erbaşlara da zati silah edinme imkanı verileceğini ifade etti