Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iş dünyası ile bir araya geldi. İş adamı, CHP’nin ‘Asgari ücret 2 bin 200 TL olacak’ vaadinin sanayiciye getireceği yükü hiç düşünülmeden veya iş adamlarına sorulmadan verilmesine tepki gösterdi. İş adamına, Kemal Kılıçdaroğlu yanıt verirken araya partililerin girmesiyle ortam da tansiyon yükseldi. 

Bir dizi ziyaretler için Manisa’ya giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Manisa Ticaret ve Sanayi Odasında iş dünyası ile bir araya geldi. İş dünyasına getirecekleri yenilikleri ve üretime yönelik Türkiye planlarını anlatan Kılıçdaroğlu programını bitirip kürsüden ineceği esnada sanayici İsmail Günhan ’‘Size bir soru sormak istiyorum demokrasi adına, hep demokrasiden bahsediyorsunuz ya. Asgari ücret 2 bin 200 TL olacak diyorsunuz. Bu rakamın yani 600 liralık artışın işverene vergisiyle birlikte yansıması bin TL olacak. Ne kadarını siz karşılayacaksınız? Üzerimize bir yük daha binecek. Manisa’nın işçi sorunu yok hatta işçi bulamıyoruz. Şuanda Manisa’da 20 bin işçi açığı var. Ben işletmeme işçi bulamıyorum şuanda 50 işçiye ihtiyacı var” dedi.

Günhan’ın soru sonrasında partililerden bazıları ‘Biz sana hemen 50 işçi gönderelim’ şeklinde yanıt verdi ve tansiyon birden yükseldi..

Kemal Kılıçdaroğlu, yüksek tansiyona müdahale ederek ortamı sakinleştirdi. Ardından Kılıçdaroğlu “Bir, vergi ödemeyeceksiniz, ücretlinin vergisini ödemeyeceksiniz. Kurtuldunuz mu vergiden, bu teşvik mi, teşvik. Bir işçi için ne kadar vergi ödeniyor, yüzde 25, bunu ödemeyeceksiniz. İşçiyle ilgili vergiyi siz ödemeyeceksiniz. Vergisiz diyoruz ya, kemik diyoruz ya. Vergi ödemeyeceksiniz. İki, sıfır faizli kredi veriyor muyuz? Vergi ve prim borcu olmamak kaydıyla bir yıl süreyle sıfır faizli kredi veriyoruz. Daha ne istiyorsunuz?” diyerek İsmail Günhan’a cevap verdi.

İş adamı İsmail Günhan'ın, "Ben kredi istemiyorum. Ben destek istemiyorum bu artıştaki payın ne kadar olacağını net bir şekilde istiyorum” şeklinde cevap vermesi üzerine Kemal Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Gayet net söyledim. Asgari ücret net 2 bin 200 TL olacak, işçinin vergisini ödemeyecek. Bu kadar basit.”

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.