Kayseri'de Define İçin 2 Yıldır Kazı Yapan Şahıslar Suçüstü Yakalandı

Kayseri’de Anadolu’nun ilk kadın valisi adına 1339 yılında yaptırılan Köşk Medrese’de define aramak için yakınındaki evi kiralayan ve 2 yıldır yaptıkları kazıyla yerin 12 metre altına inen 2 kişi, medreseye ulaşamadan polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.

Kayseri'de Define İçin 2 Yıldır Kazı Yapan Şahıslar Suçüstü Yakalandı

Kayseri’de define için 2 yıldır kazı yapan şahıslar suçüstü yakalandı.

Kayseri’de define için 2 yıldır kazı yapan şahıslar suçüstü yakalandı.

KÖŞK MEDRESE'NİN YAKINLARINDA EV KİRALADILAR

Öğrenilenlere göre, yaklaşık 2 yıl önce Melikgazi ilçesine bağlı Köşk Mahallesi Ak Sokak'ta Eratna Beyliği'nin kurucusu Aleaddin Eratna tarafından eşi ve Anadolu’nun ilk valisi Melike Suli Paşa Hatun adına 1339 yılında yaptırılan Köşk Medrese’nin yakınlarıda yer alan müstakil bir evi T.A. ve E.Y. kiraladı.

MEZAR ODALARINDAN DEFİNE ÇIKARMAK İSTEDİLER

Evin girişine döşeme imalathanesi görüntüsü veren şahıslar, Eratna Devleti sultanlarına ait mezarları ortaya çıkarmak için 2 yıl önce yatak odasında kazıya başladı. Şahısların evin altını kazarak medrese altında define aradıkları bilgisi üzerine harekete geçen Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2 aylık takipten sonra operasyon için harekete geçti. Polis, T.A. ve E.Y.'yi kazı yaptıkları esnada düzenledikleri operasyonla suçüstü yakaladı. Tarihi medreseye girebilmek için 12 metrelik tünel kazdıkları tespit edilen T.A. ve E.Y. emniyete götürüldü. Zanlıların ifadelerinde kümbetin altında üç adet mezar odası olduğunu, 20 metre kazı planladıklarını ve mezar odalarından define çıkarmak istediklerini söyledikleri bilgisine ulaşıldı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri