Körfez devletlerinin Katar'a karşı girişilen ambargoların sonrasında Türkiye karar aldı. Yiyecek depolarında henüz problem olmayan Katar’a muhtemel sorunlara karşın Türkiye firmaları gıda ulaştırıyor. Katarlı vatandaşlar, 'Selam ey Osmanlı' sözleriyle internette bildirimlerde bulunuyor.

Suudi Arabistan’ın öncülüğünde Körfez’deki Arap devletlerinin ve sonrasında başka bölgelerden ülkelerin de katıldığı Katar ile tüm diplomatik ilişkilerin kesilmesinin ardından Ortadoğu'da önemli gelişmeler vuku bulmakta. Türkiye tarafındaysa diyalog ve uzlaşı çağrıları söz konusu, bu amaçla yoğun diplomatik bağlar kuruluyor.

KATARLILARIN İLK TEPKİLERİ

Katar'a karşı alınan ambargo kararları nedeniyle gıda depolarının dolu olduğu söyleniyor. Bölgeden gelen haberler, halkın gıda konusunda henüz bir sorun olmadığı ve gündelik hayatın olağan seyrinin devam ettiği yönünde açıklamalar sunuluyor.
Sorunun devam etmesi durumunda ortaya çıkabilecek gıda problemine karşı Türkiye öncelikli desteği sunmaya başladı. Türk ürünleri, Katar'daki gıda depolarının dolması adına mallarını gönderiyor.

Katarlılar internet üzerinden yaptıkları bildirimlerde Türkiye’ye teşekkür mesajları çekiyor. Osmanlılığın altının çizildiği on binlerce bildirimde, Türkiye'nin krizden hemen sonra gönderdiği gıdalar sebebiyle teşekkür gönderileri mevcut.

İHRACATÇILAR: “BURADAYIZ”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Katar'ın yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının temini için daima “buradayız” mesajı verdi.