Katar Dışişleri Bakanlığı, Eritre hudutunda bulunan askerlerini Cibuti'den çekeceğini, Cibuti yönetimine söyledi.

Katar resmi haber ajansı QNA' nın Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkiliye dayandırdığı habere göre Katar, Eritre hudutunda konuşlanan tüm askeri birliğini Cibuti'den çekeceğini bu ülkenin yönetimine bildirdi.

Cibuti diplomatik kaynakları daha önce AA muhabirine yaptıkları beyanlarda, "Katar Dışişleri Bakanlığı’ nın, Cibuti ve Eritre arasındaki ara buluculuk görevini sonlandırdığına dair bir mektubu Cibuti'ye iletti. Katar, aynı şekilde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres' i de ara buluculuk rolünün bitmesi konusundaki bilgilendirmeyi resmi olarak yapacak. Cibuti, Katar'ın kararına saygı duyuyor fakat Doha ile mevzu bahis olan lokasyondaki askerlerin önemi üzerine Katar ile tekrar irtibata geçecek." diye ifade edilmişti.

Katar ve bazı Körfez ülkeleri arasındaki diplomatik krizde, Cibuti Haziran 8’ de Doha ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürdüğünü beyan etmişti.

CİBUTİ-ERİTRE MESELESİNDE KATAR' IN ARA BULUCU ROLÜ

Katar, Cibuti-Eritre arasındaki hudut ihtilafında, 2008 senesinde ara buluculuk rolü üstlenmişti. İki ülke hudutuna yüzlerce asker yerleştiren Katar yönetimi, tarafları 2011 senesinde Doha'da bir barış anlaşması imzalamaya kabul ettirmişti.
Doha'nın iki ülke arasındaki arabuluculuktaki son başarısı, 2016’ nın Mart ayında 8 senedir Eritre'de hükümlü olan 4 Cibutili mahkumun serbest bırakılmasını sağlamak olmuştu.