Suudi Arabistan'ın liderliğinde bulunan ufak çaplı dokuz ülkenin 5 Haziran'dan bu yana ambargu uyguladığı Katar'a, ilişkilerin sakinleşmesi için 13 maddeden oluşan  bir istek listesi sunuldu. Listeyi sunan ülkeler Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn. İstek lisetesindeki en dikkat çekici şartlardan biri, Türkiye'nin kurduğu askeri üssün kapatılması.Katar'ın en marka ve 1 numaralı dünya markası olan Al Jazeera televizyonunun da yayın hayatına son vermesi isteniyor.Türkiye ile birlikte Katar yönetiminin yanında yer alan İran'la ilişkilerin sonlanması da bir başka madde.İstek lisetesi Kuveyt elçiliği ile Katar'a iletildi ve 15 gün süre verildi.

ANKARA'DAN JET YANIT: BÖYLE BİR İHTİMAL YOK

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bugün gerçekleştirdiği açıklamada Katar'daki Türk Üssün kapatılması gibi bir ihtimalin olmadığını söyledi.Vu bu haberlerin asılsız olduğunu vurguladı.

Bakan Işık, Körfez ülkelerinden gelen istek için "Katar'daki Türk üssü hem Katar askerinin eğitimi hem de güvenliği için yapılan bir faaliyettir. Bundan kimsenin sıkıntı duymaması  lazım. Şu anda bu askeri anlaşmanın yeniden masaya getirilmesi gibi bir ihtimal yok" dedi.