Körfezde yaşanan diplomatik krizinin odağındaki Katar’ın başkenti Doha’da Türkiye’ nin büyükelçisi vazifesini üstlenen Fikret Özer, diplomatik krizin şifrelerini çözümledi ve adres olarak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ı gösterdi.

Büyükelçi Fikret Özer, Birleşik Arap Emirlikleri’ nin Katar’ ın 2022’ de dünzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olmasını kabul edemediğini bildirdi.
Büyükelçi Fikret Özer'in beyanları şu şekilde;

GÜNDE 30 SEFER

"Bu körfez ülkelerinden birbirlerine önceden kısa bir süre içerisinde uçak gelip gidiyordu, günde hemen hemen otuz sefer olurdu. Şu anda Katar’dan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Bahreyn arasındaki uçuşlar durmuş vaziyette. Ancak bu ülkelerde yaşayan insanlar birbirleri ile akraba. Örneğin Suudi Arabistan’daki bir kabilenin kolu burada, aileler farklı farklı ülkelere yayılmış durumda.

TRUPM’IN GELİŞİNDEN SONRA BU HALE GELDİ

Suudi Arabistan, Körfez bölgesinin ‘ağabeyi’ durumunda ve buradaki en mütemekkin ülkedir.
Kral Selman’ın ilk döneminde de Katar’la ilişkiler normal bir seyir halinde idi fakat Trump’la yapılan görüşmedenin hemen ardından herhalde ‘Biz ne yapsak Amerika bizi destekler’ fikri yerleşmiş olmalı ki bu derece sert ve keskin bir tavrı koyabilsinler. Yani Trump’ın gelişiyle ne olduysa bir şeyler oldu." diyerek süreç hakkında yorumlarda bulundu.