Londra merkezli El-Arabi el-Cedid gazetesine demeç veren Katar Savunma Bakanı Atiyye, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki sorunlara ilişkin, "Ülkemizin maruz bırakıldığı bu durum, kansız savaş ilanı stratejesi olarak yorumladı. Yurtdaşlara zarar vermek ve Körfez ülkeleri arasındaki sosyal dokuyu bölmek ve yıkmak nedeniyle kara, deniz ve hava sınırlarının açık kalmaması neyle izah edilebilir?" dedi.

ŞEYTANLAŞTIRMA!

Katar devletinin terör örgütlerini beslediği yönündeki iddiaların tamamen yalan olduğunu ifade eden Atiyye, gerçekleştirilen karalama kampanyasıyla "Katar'ın şeytanlaştırılmasının" amaçlandığını ifade ederek bunu başaramayacaklarını belirtti.

İLK SIRADA TÜRK ÜSSÜ VAR

Katar Savunma Bakanı, bugünkü Türkiye ziyareti hakkında da konuştu. Katar ile Türkiye'nin tarihi ilişkilerle birbirine bağlı olduğunu söyleyen Atiyye, ziyaretinin, iki ülke arasındaki savunma iş birliğini güçlendirme çerçevesinde gerçekleştiğini ve görüşmelerin gündeminde Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün ilk sırayı alacağını aktardı.

ABD ÜSSÜ KAPATILACAK MI?

Atiyye, ülkesinin ABD ile de özellikle terörle mücadeleyle ilgili "stratejik ilişki" içinde olduğunu dile getirirken, Katar'daki ABD askeri üssünün kapatılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladı.