Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Katar'a ziyaret gerçekleştiren İtalyan mevkidaşı Angelino Alfano ile başkent Doha'da ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Al Sani, Katar Deniz Kuvvetleri'ne İtalya'dan 5 milyar euro değerinde 7 savaş gemisi alımı ile anlaşmanın iki ülke arasındaki askeri iş birliği programı çerçevesinde tamamlandığını ifade etti.

"ABLUKACI ÜLKELERİN İSTEKLERİ İYİ NİYET İÇERMİYOR"

Katar'la bir takım körfez ülkeleri arasındaki krizle ilgilide konuşan Al Sani, abluka uygulayan ülkelerin krizin çözümü konusunda iyi niyetli olmadıklarını ve tamamen art niyetli olduğunu savundu.

Bahreyn'in başkenti Manama'daki son toplantının da bunun açık kanıtı olduğunu açıklayan Al Sani, "Manama toplantısında, üzerinden 10 gün geçtikten sonra geçersiz kılınan ve onun yerine Kahire'nin 6 prensibini esas alınan 13 maddelik talep listesine dönülmesi çeşitli çelişkilere işaret ediyor. Bu istekler çözüme yönelik iyi niyet içermiyor." dedi.

"DİYALOG İÇİN KANUNSUZ YAPTIRIMLARDAN DÖNÜLMELİ"

Al Sani, Katar'ın, "hiçbir ülkenin egemenliğinin ihlal edilmemesi", "zorlamayla değil karşılıklı taahhütle sonuç alınması" ve "uluslararası kanunlara göre bir çözüme varılması" olmak üzere üç ilke çerçevesinde çözüme hazır olduğunu dile getirdi.