Resmi Twitter hesabından paylaşımda bulunan Smith, "Bu ay, ABD' nin Katar'daki Büyükelçisi olarak görevim sona ermekte. Bana verilen bu görev hayatımdaki en büyük onur oldu ve bu harika ülkeyi özleyeceğim"mesajına yer verdi.

ABD'DEN AÇIKLAMA 3 YILINI DOLDURDU

ABD Dışişleri Bakanlığı, bu ay içinde görevinden ayrılacağını bildiren ABD'nin Katar Büyükelçisi Dana Shell Smith'in görevinde 3 senesini tamamladığını ve vazifesinden ayrılmasının "normal bir rotasyon" neticesi olduğunu belirtildi.

Adının açıklanmasını istemeyen ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Smith'in görevinden ayrılma kararının bu senenin başında alındığını bildirdi.

Smith'in ayrılacak olmasını "normal rotasyon" olarak isimlendiren bakanlık yetkilisi, mevzu bahsi geçen konudaki kararın yeni alınmış bir karar olmadığını kaydetti.

İSTİFA ETTİĞİ İDDİA EDİLDİ

Twitter hesabı üzerinden "ABD'nin Katar Büyükelçisi olarak görevim bu ay sona ermekte. Bu, hayatımdaki en büyük onur idi ve bu harika ülkeyi özleyeceğim" mesajını paylaşan Smith'in, Donald Trump yönetiminin Katar siyasetni protesto etmek adına istifa ettiği iddia edilmişti.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır,mevzu bahsi geçen kararlardan birkaç gün sonra yayımladığı müşterek bildiride ise Katar tarafından desteklendiği öne sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddiasıyla "terör listesine" alındığını açıklamıştı.