Katar yönetimine bağlı "Milaha" firmasından gerçekleşen beyanda, Katar ile İzmir Limanı aralarında 5 bin tonu aşkın yük soğutma kapasiteli ilk direkt konteyner taşımacılığı hattının açıldığı ifade edildi.

11 GÜN'DE KATAR'DA

Her 25-35 günde Türkiye'den bir geminin yola çıkacğını duyuran açıklamada, geminin transit sürecinin 11 gün olduğu ifade edildi.

Milaha Genel Müdürü ve İcra Direktörü Abdurrahman İsa el-Menai ise konuya ilişkin açıklamasında, etkili, ekonomik ve uygulanabilir bir çözüm olarak bu uygulamayı başlattıklarını söyledi.

TÜRKİYE İLE TİCARET KOLAYLAŞACAK

Yeni hizmetin daha öncekilerle bütünlük sağladığını açıklayan Menai, bunun yanında limanlar arası bağlantının güçlendirilmesi ve Katar'ın bir yandan Körfez ülkeleri, diğer tarafdan Türkiye ile ticaretinin kolaylaştırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Menai ayrıca Katar ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin son birkaç ayda büyüme kaydettiğini sözlerine ekledi.

"DİPLOMATİK KRİZ KATAR'I SİYASİ BAĞIMSIZLIĞA GÖTÜRECEK" AÇIKLAMASI

Ekonomist, hukukçu ve siyasetçilerin katıldığı etkinlikte konuşan Katar Üniversitesi Siyaset Sosyolojisi Öğretim Üyesi olan Macid el- Ensari, "Yaşanan Diplomatik Katar' ı, 2013' ten bu yana takındığı nezaketten uzak gerçek anlamda siyasi bağımsızlığa götürecek." dedi.

Ablukacı ülkelerin Amerika Birleşik Devletleri' nin gerçek bağlamda desteğini alamaması sebebi yüzünden başarısız olduğunu belirten Ensari, Mısır' ın başkenti olan Kahire'de mevzu bahis konusu olan bu ülkelerin Dışişleri Bakanları' nın yapmış olduğu toplantının "sonun başlangıcı" olduğunu anlattı.

DOST ÜLKELERLE EKONOMİK VE ASKERİ ORTAKLIK ÇAĞRISI

Para Politikası ve Siyasi Ekonomi Uzmanı olan Halid el- Hatır ise abluka uygulayan ülkelerin Katar' daki yatırım ortamına darbe vurduğunu ve bu sebep ile dost ülkelerle ekonomik ve askeri ortaklıklara girilmesi gerektiğini dile getirdi.