Katar, kendisini kuşatma altına alan 4 ülkenin taleplerini içeren evrağı teslim aldıklarını ve gerekli resmi yanıtı ileteceklerini beyan etti.

DIŞİŞLERİNDEN YAPILAN AÇIKLAMA İLE İSTEKLERE CEVAP VERİLECEĞİ BİLGİSİ GELDİ

Dışişleri Bakanlığı' ndan gelen açıklama ve Katar Haber Ajansı QNA' da yer alan açıklamalar doğrultusunda, Doha yönetimini abluka altına alan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır' ın Kuveyt aracılığı ile ilettiği taleplerin değerlendirildiği ve resmi yanıtın verileceği bilgisi paylaşıldı.

İstekleri kapsayan evrağın Haziran 22'de teslim alındığı duyurulan beyanda "Katar, kendisine sunulan istek belgesine uygun bir cevap vererek Kuveyt' e iletmek için evrağı, içerdiği talepleri ve bu taleplerin dayandığı temelleri inceliyor. Katar, mevcut krizin çözülmesi yönünde çaba sarfeden Kuveyt'e minnettardır." ifadelerine yer verildi.

Katar'ı kuşatma altına alan  Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın 13 maddeden oluştuğu ifade edilen taleplerinin Kuveyt aracılığıyla Doha yönetimine ulaştırıldığı uluslararası basına yansımıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Yemen, Mısır ve Bahreyn 5 Haziran'da yaptıkları açıklama ile Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti.