Jim Mattis, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesinde 2018 mali senesi savunma bütçesi için ifade verdi.

Oturumda Washington eyaleti Demokrat Vekili olan Adam Smith, ABD'nin Katar konusunda Suudi Arabistan ile müşterek davranmasını "ilginç" olarak niteledi.

ADAM SMITH'TEN BAKAN MATTİS'E SORU

Smith, Katar'ın radikal terör grupları ile geçmişinin karışık olduğu kadar Suudi Arabistan'ın da karışık bir geçmişe sahip olduğu yönündeki iddiaları ile, Mattis'in diplomatik kriz konusunu nasıl değerlendirdiğini sordu.
Bakan Mattis, diplomatik krizi "çok karmaşık" olarak adlandırdı ve hala bölgede müşterek bir zeminin mevcut olduğundan bahsetti.

MATTİS'İN AÇIKLAMALARI

ABD Başkanı Donald Trump'ın en son ziyaretinde o coğrafyayı müşterek bir zeminde buluşturmaya çalıştığını iddia eden Mattis, şöyle devam etti:

"Katar, örneğin Hava Kuvvetlerimiz, Merkez Kuvvetler Komutanlığı ve Özel Kuvvetlerimiz adına en geniş üssümüze, ileri karargahlarımıza sahiplik ediyor. Basit bir ifade ile şunu belirteceğim; Katar ile karşılıklı çalışma potansiyelimiz var. Prens Sani (Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad al Sani) çok güç bir durumu devraldı ve toplumu doğru yöne sevk etmeye çabaladığına inancım tam. Tabii ki herhangi bir terör grubuna destek verilmesi hiçbirimizin çıkarına değil."