İspanya’da merkez hükümet tarafından özerkliği askıya alınan Katalonya Bölgesi’nin Dışişleri Sözcüsü Raul Romeva “Katalan otoriteler Madrid’den gelen emirlere uymayacak, sadece Katalan halkının isteklerini dinleyecek.” dedi.

BBC Radio’ya konuşan Sözcü Romeva, Madrid hükümetinin hakın iradesine karşı eyleme geçtiğini söyledi.

ERKEN SEÇİME GİDİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

İspanya’da Başbakan Mariano Rajoy bölgenin özerkliğini askıya alacaklarını ve erken seçime gidileceğini söylemişti.

İspanya Senatosu Madrid hükümetinin alacağı bu önlemleri erken seçim önerisiyle birlikte Cuma günü değerlendiriyor olacak. Katalonya Bölgesi’nde ise parlamento ne tepki vereceğine Perşembe toplantısında karar verecek.

Öte yandan Türkiye'de özerklik hayaliyle askere ve polise saldıranlara destek olan AB, söz konusu İspanya olunca tavır değiştirdi.

Avrupa Birliği (AB), İspanya merkezi hükümetinin Katalonya özerk yönetimi hükümetini feshetme kararını anayasaya uygun buldu.

AB Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, günlük basın toplantısında bir soru üzerine, İspanya'nın özerk yönetimlere müdahaleyi düzenleyen anayasanın 155. maddesini işleme koyma kararını değerlendirdi.

"ANAYASAL ÇERÇEVE İLE UYUMLU"

AB Komisyonu'nun pozisyonunun bilindiğini söyleyen Schinas, "Biz her zaman İspanyol Anayasası ve yasal düzenlemelerine saygı duyduğumuzu söyledik. Bu adım da tamamen anayasal çerçeveyle uyumlu görünüyor." dedi.

KATALANLARIN ÖZERKLİĞİ FESH EDİLDİ

İspanyol hükümeti, 21 Ekim'de 155. madde çerçevesinde Katalonya özerk yönetimi hükümetini feshederek, 6 ay içerisinde erken yerel seçime gidilmesi kararı almış ve onaylanması için senatoya göndermişti.

NELER OLMUŞTU ?

İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonya Özerk Bölgesi için atılacaklar adımların yarın açıkolanacağını duyurdu.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, bağımsızlık ilan edip etmediğini açıklamayı reddeden Katalonya özerk yönetiminin bağımsızlığının askıya alınması için atılacak adımları yarın açıklayacaklarını duyurmuştu. 

Öte yandan Ulusal Mahkeme, "halkı jandarmaya karşı kışkırtmakla" suçlanan STK liderleri Sanchez ve Cuixart hakkında savcılığın sunduğu tutuklu yargılanmaları talebini kabul etmişti.

İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi'ndeki yasa dışı bağımsızlık referandumu süreciyle bağlantılı olarak, "halkı jandarmaya karşı kışkırtmakla" suçlanan iki Katalan sivil toplum kuruluşu (STK) liderinin tutuklu yargılanmalarına karar verildi.

Katalonya Emniyet Müdürü Josep Lluis Trapero ve yardımcılarından Teresa Laplana ile bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden STK'lardan "Katalonya Ulusal Asamblesi" (ANC) Başkanı Jordi Sanchez ve "Omnium Cultural" Başkanı Jordi Cuixart, haklarında açılan soruşturmalar kapsamında Madrid'deki Ulusal Mahkeme'ye ikinci kez ifade verdi.

Ulusal Mahkeme, "halkı jandarmaya karşı kışkırtmakla" suçlanan Sanchez ve Cuixart hakkında savcılığın sunduğu tutuklu yargılanmaları talebini kabul etmişti.

Öte yandan "devlete başkaldırmakla" suçlanan Katalonya Eminyet Müdürü Trapero ve yardımcısı Laplana, pasaportlarına el konularak 15 günde bir adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 

Katalonya'da 1 Ekim'de yapılan yasa dışı bağımsızlık referandumunu önlemek için 20 Eylül'de Barselona'daki Katalonya Özerk Yönetimi Ekonomi Bakanlığına jandarmanın düzenlediği operasyon, ANC ve Omnium Cultural'ın yaptığı çağrılarla bağımsızlık yanlıları tarafından protesto edilmişti. Ekonomi Bakanlığı önüne gelen bağımsızlık yandaşları, jandarmanın araçlarına zarar vermiş ve görevlilerin çıkışlarını engellemeye çalışmıştı.