Yargıtay, kansız FETÖ'nün 7 katmandan oluşan ihanet tabakasını anlattı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, meslekten atılan ve ByLock kullanıcısı oldukları belirlenen eski hâkimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer’in “ FETÖ üyeliği”nden mahkûmiyetlerini onadığı kararında, örgütü 7 katlı tabaka ile anlattı. Yerel mahkemelere emsal teşkil edecek kararda, cezalandırmanın FETÖ üyelerinin piramitteki konumlarına göre yapılması gerektiğinin altı çizildi.

Kansız örgütün amaç ve yöntemlerini bilen örgüt üyelerinin, örgütteki konumları gözetilerek cezalandırılacağının açık olduğuna dikkat çekilen kararda, “Piramide göre ilk 2 tabaka hariç 3, 4, 5, 6 ve 7’nci kattakilerin örgüt mensupları olduğunu kabul etmek gerekmektedir” denildi.

Kâinat imamı inancı ve 7 katlı katman yapıya sahip örgütte, itaat ve teslimiyetin katı bir kural olduğu belirtilen kararda, “Teslimiyet hem örgüte hem de liderin emrine atfen verilen göreve adanmışlıktır” ifadesine yer verildi. Örgütün hiyerarşik yapılanmasının tabaka kat sistemine dayandığı, katlar arasında geçişler mümkün ise de 4’üncü kattan sonraki geçişlerin örgüt lideri FETÖ tarafından belirlendiği kaydedilen kararda, piramidin basamakları şu şekilde sıralandı: