Kandilli'den Büyük İstanbul Depremine Yönelik Açıklama

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İstanbul'da meydana gelen 5.8'lik depreme yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Kandilli'den Büyük İstanbul Depremine Yönelik Açıklama

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İstanbul'da meydana gelen 5.8'lik depreme yönelik "Şu saatte olacak, şu günde olacak gibi konuları gündemlerinden çıkartıp ama deprem gerçeğini bilerek yaşamaları daha faydalı" diye konuştu ve ekledi; "Ne zaman olacağını maalesef bilmiyoruz ama olacağını ve gitgide sona yaklaştığımızı söyleyebilirim" 

ÖZENER'İN AÇIKLAMASI SIRASINDA DEPREM OLDU

Özener, açıklama yaptığı sırada, salonda "deprem alarmı" sireni çaldı. Bunun üzerine Özener, "Şu anda da bir deprem oldu, otomatik çözüm makinaları alıyor. Daha sonra uzman sismolog arkadaşlarımız depremi hassas bir şekilde çözümleyecekler." dedi.

KANDİLLİ RASATHANESİ MÜDÜRÜ PROF. DR. HALUK ÖZENER’İN AÇIKLAMASI

"Depreme maruz kalmış tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyorum. Şu anda Kuzey Anadolu Fayı'nın Marmara Denizi'nden geçen bölümdeki son 30 yıllık Kandilli gözlemi ile bazı sayılar göstermek istiyorum. 3.5 ve 4 büyüklüğünde tam 253 deprem kaydedildi. Son 30 yıldaki 4 ila 4.5'lik depremlere bakarsak 100 tane depreme maruz kalmış bu alan. Bir sonraki slayta geçtiğimizde ise son 38 yıldaki 4.5'ten büyük depremlerin sadece bu segmentin doğu ve batısında meydana geldiğini görüyoruz."

"5.7 ve 4.7 depremlerinin olduğu yer ana fayın kuzeyinde. Bundan sonra bazı depremlere baktığım zaman bunun güneye ve doğuya ilerlediğini 4.4'lük artçı şokun da ana fayın üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu şokları olan depremleri sürekli izleyip gelişimlerini takip etmek bizim yaptığımız. Dün olan deprem de tali fayın üzerinde. 26 Eylül'de olan 4.4'lük depremin ana fayın hemen üzerinde olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR