TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Yeneroğlu, terör örgütü PKK'nın Almanya'nın her yerinde faaliyet gösterdiğini söyleyerek, "Böyle bir müttefiklik, böyle bir yakınlık olur mu?" dedi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Almanya'nın Köln şehrinde verdiği iftar yemeğinde söz alan Mustafa Yeneroğlu, Almanya'nın terör örgütlerine karşı duruşuna sert tepki gösterdi.

Ülkede PKK terör örgütünün her türlü oluşum ve faaliyetinin 1993 yılında yasaklanmasına karşın bun durumun göz ardı edildiğine işaret eden Yeneroğlu, şunları ekledi:

"PKK SÜREKLİ EYLEM YAPIYOR"

"Almanya'da her alanda terör örgütü faaliyet gösteriyor. Yaklaşık iki ay evvel Frankfurt'ta sözde örgütün paravan yapılanması gösteri düzenliyor. Resmi olan bir paravan yapılanma. Bunu ben iddia etmiyorum, Alman Anayasayı Koruma Teşkilatının verilerinde bunlar uzun ve detaylı bir biçimde ifade edilmiş. Yine Alman Anayasayı Koruma Teşkilatının verilerinde her gün 100'ün üzerinde örgüt üyesinin Türkiye'deki terör faaliyetlerinin içinde yer aldığı belirtiliyor. Böyle bir müttefiklik, böyle bir yakınlık olabilir mi?"

ALMANYA'DA İSLAMOFOBİ HER GEÇEN GÜN ARTMAKTA

Yeneroğlu, Almanya'da İslamofobi'yle alakalı suçlar hakkında dün paylaşılan rapor için de açıklamalar yaptı. Alman hükümetinin geçtiğimiz yıl onayladığı İslam düşmanlığıyla alaklı suçları kaydetmeye başladığını ifade eden Yeneroğlu, "Yayınlanan verilerde senenin ilk üç ayında Müslümanlara karşı 224 saldırı girişimin olduğu ve bu saldırılarla alakalı suçluların ortaya çıkarılması adına neredeyse sıfır olduğunu söylüyorlar.Hepimiz farkındayız ki resmi olmayan rakamlar bunun çok daha ilerisinde. Eşitsizlikle mücadele, araştırma ve raporlama kısmında Almanya'da yeterli teşkilatlarımız mevcut değil. Olmadığı zaman da biizm hep önemli sorunlarımız olacaktır" şeklinde konuştu.