Kandil ve 'Önderlik' Kuklası Selo'dan Türkiye'ye Demokrasi Dersi!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti'nin TBMM'ye getirme hazırlığı yaptığı 'Partili Cumhurbaşkanı Yasa Teklifini' desteklemeyeceklerini açıkladı.

Kandil ve 'Önderlik' Kuklası Selo'dan Türkiye'ye Demokrasi Dersi!

Demirtaş, "Başkanlık, parlamenter sistem, yarı başkanlık, partili Cumhurbaşkanlığı bunların hepsi modeldir. Bunların hepsi de ancak demokrasiyle buluştuğunda anlamlı olur. Bizim parlamenter sistemimizde de, bugün AKP'nin dayattığı başkanlık sisteminde de demokrasi yok. Türkiye'nin temel eksikliği demokratikleşmedir" dedi.

Diyarbakır'da bulunan Demirtaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı:

"AKP; her türlü teklifinde ülkeyi tek adam rejimine götürmeye çalışıyor. Başkanlık, yarı başkanlık, partili cumhurbaşkanı önerileri tek adam rejimidir. Şu anda kimin başbakan, AKP genel başkanı olacağına saraydaki zat karar veriyor. Demokraside bunun yeri var mı? Cumhurbaşkanı buna karışabilir mi? Seçilmiş bir Başbakanı, sarayına çağırıp, fırçalayıp, kongreye götürmek diye bir usul, yöntem var mı? Böyle bir şey yok. Anayasa'da bunun böyle bir yetkisi de yok. Ama defakto olarak devleti tek başına yönetmeye çalışıyor ve kriz bundan kaynaklıdır. Türkiye'de bir demokrasi sorunu vardır. Başkanlık, parlamenter sistem, yarı başkanlık, partili cumhurbaşkanlığı bunların hepsi modeldir. Bunların hepsi de ancak demokrasiyle buluştuğunda anlamlı olur. Fakat bizim parlamenter sistemimizde de demokrasi yok. Türkiye'nin temel eksikliği demokratikleşmedir. Sistemin temel eksikliği demokratik işleyiştir. Bunu tartışmak yerine efendim, şu model mi, bu model mi? Hiç bir anlamı yok, hiç bir kıymeti harbiyesi de yok. AKP'nin yapacağı bu türden tekliflere de partimizin asla evet demeyeceğini herkesin bilmesi lazım."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dokuulmazlıklar konusunda milletvekillerinin Anayasa değişikliğiyle ilgili oy kullanırken, vicdani kanaatlerine göre hareket edeceklerini, 3 diğer partide de önemli ölçüde mevcut düzenlemenin büyük bir yanlış içerdiğini bilen ve inanan çok sayıda milletvekili olduğunu düşündüğünü söyledi. AK Parti'nin Meclis'teki oylamada 330'u bile bulamayacağını iddia etti.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri