23 Nisan 2019
  • °
  • °
  • °
BIST
Dolar
Euro
Altın

Kandil Günlerinde Nasıl İbadet Edilir?

Mübarek üç ayların başlamasıyla kandil gecelerini ibadetle geçirmek isteyenler neler yapmalı, hangi duaları okumalı?Yaklaşan Miraç Kandilinde geceyi layıkıyla ihya etmek için hangi namazları kılmak gerekir? Kandil günleri ne kadar Kur'an-ı Kerim okumalı? İşte kandil gecelerini idrak ederken yapılması gerekenler

Kandil Günlerinde Nasıl İbadet Edilir?

2019 Kandil Günleri Ne Zaman?

Tövbe ve ibadet etmek için Allah'ın bize imkan olarak verdiği kandil geceleri nasıl ibadet edilmeli? Kandil günleri hangi dualar okunmalı? O geceleri en güzel şekilde idrak edip, yakarışlarımızı duyurabilmek için yapılması uygun ibadetler hangileridir? 2019 yılında hangi kandil hangi tarihe denk gelir? İşte kandil gecelerinde yapılması gereken ibadetler.

KANDİL GECESİNDE NELER YAPMALIYIZ?

1. Kur'an-ı Kerim okuyarak, Kur’an okuyanlar dinlenmeli. 

2. Peygamberimiz( sav) Efendimize salat ü selamlar getirilmeli. O’nun şefaatini isteyip, ümmetinden olabilme şuuru tazelenmelidir. Sünnetleri ihya edilmelidir.

3. Aile bireyleriyle biraraya gelerek e bu gecenin mana ve ehemmiyeti hakkında sohbetler edilmelidir.

4. Kaza namazı, nafile namazlar kılınmalı.

5. Hayatımızın geçmiş günleri ve yılları hakkında muhasebe yapılarak, Geçmişin muhasebesi ve murakabesi yapılmalı, geleceğin plan ve programı çizilmelidir.

 6. Günahlarımızın bağışlanması için Allah'tan af dileyerek, bol bol tövbe ve istiğfar edilmeli; idrak ettiğimiz bu kandil gecesini son fırsatımız bilerek nedametle çok iyi geçirmeliyiz.

7. Tefekkürde bulunulmalı. “Ben kimim, nerden geldim, nereye gidiyorum, Yüce Allah’ın benden istekleri nelerdir?” gibi konular başta olmak üzere hayati meselelerde derin düşüncelere girilmeli.

8. Dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua ederek, diğer mü’min kardeşlerimize de dualar etmeliyiz.

9. Yoksul, kimsesiz, öksüz yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilerek, sevgi, şefkat, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli, sevindirilmelidirler.

10. Eş, dost ve yakınlarımızla tebrikleşerek, hayır dualarını almalıyız.

11. Dargın ve küskünleri barıştırarak, bu geceyi değerlendirebiliriz. Gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmelidir. Dargınlıklarımızı gidermeliyiz.

12. Mü’minlerle helalleşilmeli, onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalıdır.

13. Üzerimize hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlakı yerine getirilmelidir.

14. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazlarını cemaatle ve camilerde kılınmalıdır.

15. Bu Kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalıdır.

16. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın, büyüklerimizin ve bizleri okutan hocalarımızın kabirleri ziyaret edilmeli, aziz ruhları için Yasin ve Mülk süreleri okunup hediye edilmelidir.

17. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli, manevi iklimlerinde Hakk’a niyazda bulunulmalıdır.

18. Hayatta olan manevi büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın, arkadaşlarımızın kandilleri bizzat gidilerek tebrik edilmeli veya telefon, e-mail çekerek tebrik edilmeli ve duaları istenmelidir.

 19. Dini toplantılar, konferanslar, panel ve sohbetler düzenlenmeli, yapılan vaaz ve nasihatler dinlenmelidir. Bu gibi faaliyetlere iştirak edilmelidir.

20. Bu Kandil gecelerinde sevdiklerimize, çoluk çocuğumuza hediye ve ikramlarda bulunmalıyız.

 

Son Dakika Gündem Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.