Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların yurt dışına çıkışlarında kurumlarından kağıt alma zorunluluklarının 15 Kasım'dan itibaren kaldırılacağı açıklandı. 

Bakanlar Kurulu toplantısının gündemine ilişkin açıklamalar Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ tarafında açıklandı. Geçtiğimiz gün Azerbaycan'da Bakü Tiflis KArs demiryolunun açıldığını belirten Bozdağ, "Bu demiryolu projesi stratejik öneme haiz bir projedir. Pek çok şehri birbirine bağlayacak, daha hızlı, güvenli, konforlu insanlar seyahat imkanı bulabilecekleri gibi pek çok mal da tren yolu hattıyla ülkelerden ülkelere transfer edilecektir. Büyük ekonomik güç ortaya çıkacaktır" dedi.

15 Temmuz darbe girişimi akabnde önlem alma amacıyla yurt dışına gideceklerin kurumlarından grekli evrakları alma zorunluluğu hakkında açıklama yapan Bozdağ, bu zorunluluğun ortadan kaldırıldığını açıkladı ve "Bilindiği gibi bu tedbirlerden birisi kamu görevlilerinin yurt dışına çıkarken çalıştıkları kurumdan yurt dışına çıkmalarında sakınca yoktur gibi belge aranıyordu. Yakınları da böyle bir uygulamaya muhattap oluyordu. Bunun yanında KKTC, Ukrayna ve Gürcistan'a gitmek isteyen vatandaşlarımız da nüfus cüzdanıyla yurt dışına çıkıyorlar ancak bunlarla ilgili de SGK sorgulaması yapılıyor, eğer kamu görevlisi ise kurumlarından bu belge isteniyordu, bu birtakım zorluklara yol açıyordu. Gelinen noktada bu tedbire 15 Kasım'dan itibaren gerek kalmamıştır. Bundan sonra kamu görevlileri böyle bir belge bulundurmadan izin aldıkları takdirde yurtdışı seyahati yapabileceklerdir, başka bir sorgulama da yapılmayacaktır. Teknik imkanlar çerçevesinde adli olarak yurtdışına çıkma yasağı konulanlar dışında vatandaşlarımız rahatlıkla yurtdışına çıkabileceklerdir" ifadelerini kullandı.