Kayseri'de alternatif yakıt incelemeleri gerçekleştirilen Erciyes Üniversitesi'nde filtre kahve atıkları birleştirilerek biyodizel yakıt icat edildi. İçten yanmalı motorlarda istifade edilebilen yakıt, Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani’nin öncülüğündeki araştırma birimince keşfedildi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Alternatif Yakıtlar Araştırma Laboratuarında sürdürülen incelemede, filtre kahve çöpleri birleştirilerek, biyodizel yakıt yapımı keşfedildi. Elde edilen yakıt, içten yanmalı motorlarda çalıştırmaya uygun.

FİLTRE ATIKLARINDAN BİYODİZEL ÜRETTİLER

ERÜ Alternatif Yakıtlar Araştırma Laboratuarında yürütülen araştırma bünyesinde, Makine Mühendisliği Enerji Anabilim Dalı öğretim elemanları, master ve doktora öğrencilerinden oluşan 7 kişilik birim, filtre kahveden, çevreci biyodizel araç yakıtı elde edilmesini başardı!

Araştırmanın başında bulunan Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani, Türkiye’nin petrol hususunda yabancı devletlere muhtaç durumda olması ve çevreci yakıtların global çapta çok daha mühim bir noktada bulunması gerçeğinden hareketle böyle bir tasarıyı gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani ve beraberindeki araştırma ekibi, çalışma çerçevesinde, evvela kafelerden filtre kahve çöplerini aldı, ardından birtakım aşamalardan geçirerek biyodizel yakıt, biyogaz ve azotça zengin gübre üretimini sağladı.