Hakkari Valiliği tarafından yapılan açıklamada, teröristlerin açtığı ateşle yaralanıp hastaneye sevk edilen askerin doktorların tüm müdahelesine rağmen şehit olduğu ifade edildi. Açıklama şöyle:

"25.06.2017 günü vilayetimiz Çukurca İlçesi Güvendağı mevkisinde yer alan görevlilerimize karşı bölücü terör örgütü militanlarınca açılan taciz ateşi neticesinde 1 askeri personel yaralanmış, kaldırıldığı Hakkari Devlet Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamayarak şehit olmuştur."

Şehit asker için akşam saatlerinde tören yapılacağı açıklanırken, bölgedeki PKK’lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için geniş kapsamlı bir operasyon başlatıldı.
Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK'lı teröristlerin taciz ateşi sonucu yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen 28 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Mete Yahşi'nin Samsun'daki evinde ateş düştü. Şehit Yahşi'nin İlkadım ilçesi Kadıköy Mahallesi'ndeki baba evine acı haber, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanı Gamze Ayrım, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı ile askeri yetkililer tarafından bildirildi.
Haberi bayram ziyaretinde alan öğrenen şehidin babası Orhan, annesi Nazmiye ile kardeşleri, gözyaşlarına boğuldu. Aileyi yakınları ve komşuları sakinleştirmeye çalıştı.

Evli ve 3 yaşında bir kız çocuk babası şehidin 3 senelik uzman çavuş olduğu, Samsun'a son olarak 1 ay önce geldiği, Hakkari Dağ Komando Karakolu'nda keskin nişancı görevinde bulunduğu bildirildi.

Yahşi'nin cenazesinin yarın Büyük Cami'de kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilmesi bekleniyor.